Разлике око Украјине неће сахранити Вишеградску четворку

Бета 27.02.2024

 Премијери Пољске, Чешке, Словачке и Мађарске сложили су се данас у Прагу око става да је Русија погазила грубо међународно право нападом на Украјину и да Кијеву треба помагати.

На конференцији за штампу након самита "Вишеградска група" чешки премијер Петр Фијала изјавио је да су се саговорници сложили да је руска агресија грубо кршење међународног права и да ће Чешка и Пољска слати војну помоћ а Словачка и Мађарска финансијску и хуманитарну.

Домаћин самита Фијала казао је да је Вишеградска четворка, с обзиром на разлике, сада другачија институција него када је настајала али да има довољно заједничких важних тема где влада слога и битно је да чланице координирају заједнички став за самите Европске уније.

"Сад је то повремено група 2+2, некад 3+1, некад 4+0.", казао је Фијала.

Четворица премијера су се сложила да влада слога када је реч о потреби ревизије циљева Зеленог договора и мера које намеће пољопривредницима, да треба заштити тржиште ЕУ од неконтролисаног увоза из Украјине и ван простора ЕУ, да заједно треба одбити да се одузме право вета у ЕУ или мења основни споразум ЕУ и да је неприхватљива наметнута солидарност и прерасподела миграната у борби против нелегалне миграције.

Словачки премијер Роберт Фицо покренуо је питање проширења ЕУ, које када је у питању Западни Балкан представља приоритет у спољној политици све четири земље, али по речима Фица треба унапред благовремено размотрити последице по бдужет ЕУ.

"Биће мање пара и морамо да нађемо решење добро и за нас и за оне који желе европску перспективу", казао је Фицо.

Сва четворица премијера поновила су категорично да не намеравају да шаљу своје војнике у Украјину, Мађарска неће слати ни никакво оружје али хоће сваку другу помоћ а словачки премијер Роберт Фицо казао је да неће слати војнике ни расходовано оружје из магацина словачке армије али је Словачка спремна на комерцијалне испоруке. 

"Нећемо спречавати комерцијалне испоруке оружја и муниције", нагласио је Фицо и упозорио да би евентуално слање војника на билатералној основи, како се неформално разговарало јуче на самиту у Паризу из било које земље ЕУ или НАТО само значило позивницу за трећи светски рат.

Док су пољски и чешки премијер на конференцији за новинаре наглашавали да историјско искуство целе Вишеградске четворке говори да је кључно да се не дозволи Русији да успе у агресивној политици јер то што се попусти агресору уопште не гарантује мир, словачки и мађарски су захтевали европски мировни план и да мирови разговори почну што пре.

"Мађарска не жели да поново им заједничку границу са Русијом. Имали смо је у прошлости и имамо с тим лоша искуства. Желимо да на истоку постоји ентитет између Русије и Мађарске. Питање је да ли да се настави рат или да почну преговори. Неко каже да наставак рата доноси Украјини бољу позицију у преговорима, неко каже Русији. Не можемо да размишљамо тако. Није битно ко ће победити него како доћи до мира", рекао је Орбан.

Мађарски премијер казао је да је пољски премијер Туск у праву и да је јасно да је онај напао агресор а онај ко је нападнут жртва али упитао како ће се, ако се унапред износе оцене ко је ратни злочинац, завршити рат.

"Мој став је да тај рат нема војно решење. Можемо даље да шаљемо оружје, новац и за две године ћемо бити на истом месу али ћемо имати десетине хиљада мртвих више на обе стране. Хитно обустављање паљбе ствара простор за хитне мировне преговоре. Али ЕУ би морала да има јасан мировни план. Исто као и Украјини и Русији су потребне безбедносне гаранције", казао је словачки премијер Фицо.

"Без обзира ко даје какве интервјуе Путин јесте ратни злочинац. Морална и историјска оцена тога шта се дешава у Украјини мора бити недвосмислена. Нема места преговарању ко је жртва ко агресор. Ако би прихватили наратив Москве ни Мађарска ни Словачка и Чешка ни Пољска не би биле слободне, независне земље. Не би имале могућност избора", казао је пољски премијер Туск.

Пољски премијер, који је пред данашњи самит казао да иде у Праг да процени има ли Вишеградска четворка уопште смисла, рекао је данас у Прагу да осећа да тај различити однос с једне стране Пољске и Чешке а с друге стране Словачке и Мађарске према рату у Украјини и према Русији није толико суштински како се можда чини и није препрека сарадњи, па чак ни фрагментарној када је реч о помоћи Украјини. 

"Не морамо да се уверавамо у пријатељство наших народа. Премијери и председници држава се мењају а наше народе везује пријатељство без обзира на политичаре", рекао је Туск.

(Бета, 27.02.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Свет, најновије вести »