Представник Србије у ПС НАТО протестовао због најаве да ће Косово постати придружени члан

Како се указује у писму то је најављено током састанка Сталног одбора Парламентарне скупштине НАТО 24. марта ове године у Талину.
Ђукановић је у писму председнику тог тела Михалу Шерби (Мицхал Сзцзерба) рекао да је српска страна ту вест примила са "великим разочарањем и забринутошћу", и затражио образложење те "неочекиване и неутемељене одлуке".
У писму се подсећа да "такозвано 'Косово' није независна држава" и да се том одлуком не само прави преседан у оквиру те организације већ се и "директно крши Резолуција Савета безбедности 1244 Уједињених нација".
Додао је да Косово није чланица УН и да већина држава чланица УН не признаје "једнострано проглашену независност такозваног 'Косова'",укључујући и земље чланице Парламентарне скупштине НАТО, као и да је последњих неколико година 28 држава повукло признање "једнострано проглашене независности тзв. 'Косова'".
Он је рекао и да је "несрећна коинциденција" да је наведена одлука Сталног одбора ПС НАТО добјављена 24. марта 2024. године, када се обележава 25 година од почетка агресије НАТО на СРЈ.
Рекао је и да би таква одлука представљала "награду" за "безобзирно понашање представника привремених институција у Приштини и терор који се спроводи над српским становништвом на Косову и Метохији".
Ђукановић је у писму истакао да су такви кораци још неразумљивији обзиром да је делегација Скупштине Србије у ПС НАТО дуже од 20 година, од 2002. и да је у том телу остваривала "коректну и узајамно корисну сарадњу са Парламентарном скупштином НАТО", о чему има и оцена о конструктивном приступу делегације Србије у тој међународној парламентарној организацији током више од две деценије.
Он је поновио да се Србија "снажно противи додељивању придруженог статуса тзв. 'Скупштини Косова'" и изражава наду да та одлука неће бити потврђена на наредном заседању Парламентарне скупштине НАТО, и да од председника тог тела очекује "чврсте гаранције да то питање неће бити стављено на дневни ред наредног заседања".
У закључку се изражава очекивање да ће председник Парламентарне скупштине НАТО још једном пажљиво размотрити то осетљиво питање имајучи све наведене чињенице у виду и да ће у супротном делегација Скупштине Србије "бити принуђена да пажљиво размотрити сврсисходност свог даљег учешћа у раду ПС НАТО".
(Бета, 27.03.2024)











