Годишњица смрти Даде Вујасиновић: После 30 година узрок смрти се и даље не зна

Новинарка листа "Дуга" Радислава Дада Вујасиновић пронађена је мртва пре 30 година у свом стану на Новом Београду, а још није утврђено да ли је било у питању убиство, самоубиство или несрећни случај.
Првобитна званична верзија догађаја била је да је новинарка извршила самоубиство, али је касније та верзија доведена у питање, због чега је овај случај до данас остао неразјашњен.
Случај тридесет година касније и даље тапка у месту, а питање чувене зелене фасцикле која из њеног стана нестаје након убиства остаје без одговора, преноси телевизија Н1.
Првобитна истрага говорила је да се новинарка убила из ловачке пушке, међутим, холандски форензички институт је вештачењем дошао до закључка да урок смрти могу бити убиство, самоубиство или несрећни случај.
Дадин отац Радислав Вујасиновић, који је преминуо, рекао је раније за БИРН да није било реално очекивати да ће се случај решити након извештаја вештачења из Хага.
Документација у вези са смрћу новинарке је пре осам година достављена Институту у Хагу на предлог Комисије за испитивање убистава новинара, ради супервештачења дотадашњих супротстављених налаза.
"У извештају је јасно написано, што је овде и званично било познато, да су кључни докази уништени (одећа), а неки су сакривани. Ако је неко очекивао да ће Хаг 'чаробним штапићем' дати решење, преварио се. Ово је било само право куповање времена да оно и даље чини своје на путу ка забораву", навео је тада Дадин отац.
Вујасиновић је извештавала са ратишта и писала о корупцији и организованом криминалу. За репортаже са ратишта добила је награду Удружења новинара Србије "Светозар Марковић".
Како је пренео РСЕ, у једном интервјуу непосредно пред смрт, Вујасиновић је изјавила: "Ако ми некад падне саксија на главу, немојте да помислите да је то био несрећан случај".
Дадина сестра Александра Вујасиновић изјавила је раније да верује да њена сестра није убијена због оног што је писала, већ онога што није и што је било цензурисано.
У последњој реченици текста "Прве две ратне године", који је објављен 1992. године, Дада Вујасиновић је написала: "Мене, хвала Богу, неће моћи да лажу".
(Бета, 08.04.2024)











