Бећировић: Резолуција о Сребреници није претња српском народу, не постоје геноцидни народи

Бета 19.04.2024

Председавајући Председништва БиХ Денис Бећировић је данас изјавио у седишту Уједињених нација (УН) у Њујорку да најављена резолуција о Сребреници није претња српском народу, истичући да не постоје геноцидни народи, већ само појединци одговорни за злочине."Резолуција није никаква претња српском народу. Не постоје геноцидни народи, постоје злочинци који су одговорни за геноцид" - казао је Бећировић на брифингу о припреми за обележавање 29. годишњице геноцида у Сребреници и о Нацрту резолуције о Сребреници - пренели су сарајевски медији.

Он је оценио да не постоји ниједан оправдан разлог да у Генералној скупштини УН-а било која држава на свету не подржи резолуцију о Сребреници.

Оценио је да су УН направиле грешку у Сребреници 1995. године - када се догодио геноцид, али да не смеју направити нову грешку, већ треба да усвоје резолуцију о Сребреници.

"Жртве геноцида и њихове породице заслужују макар мали делић правде. У предложеном тексту резолуције о 11. јулу као Међународном дану сећања и обележавања геноцида у Сребреници, почињеног 1995. године, позива се на цивилизацијске вредности" - навео је он.

Подсетио је да је правоснажним пресудама Међународног суда правде и Међународног кривичног суда за бившу Југославију потврђено је да је у Сребреници почињен геноцид.

"Највиши судови УН су доказали шта се догодило у Сребреници 1995. године. Ниједан геноцид после Другог светског рата није тако детаљно документован као геноцид у Сребреници" - казао је Бећировић.

Додао је да је осуђенима за то дело укупно изречено 1.500 година затворске казне и нагласио да Хашки трибунал није судио народима, већ је утврђивао индивидуалну одговорност.

Потом је навео девет кључних аргумената за усвајање резолуције, међу којима су јачање културе мира и охрабривање правде, окретање будућности, помирење у БиХ и региону.

По његовим речима, четврти аргумент је иституционална заштита наслеђа судова УН-а, а један од аргумената је и то да резолуција представља важну поруку и упозорење човечанству.

"УН треба даподсети на правоснажне пресуде њених судова о Руанди и Сребреници, као стално упозорење човечанству" - рекао је бошњачки члан Председништва БиХ.

Као један од аргумената истакао је солидарност са жртвама, осуду злочинаца и спречавање негирања геноцида, као и афирмацију културе сећања.

По његовим речима, осми аргумент је да резолуција буде у служби дијалога и изградње инклузивног друштва, а девети аргумент је да резолуција добије општи, светски значај, подстичући образовне системе да буду у служби спречавања геноцида.

"Усвајање резолуције је важан цивилизацијски искорак у борби за истину и правду. Уверени смо да је ова резолуција подједнако важна за све нас заједно. За свет, колико и за БиХ, јер се њом на глобалном нивоу недвосмислено исказује осуда геноцида, подршка жртвама, спречавање негирања геноцида и спремност да заједно радимо на превенцији геноцида" - рекао је Бећировић.

На брифингу су говорили и члан Председништва БиХ Жељко Комшић, амбасадор БиХ при УН-у Златко Лагумџија и преживела жртва геноцида у Сребреници Азир Османовић.

(Бета, 19.04.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »