Први званични резултати првог круга председничких избора у С. Македонији
Државна изборна комисија (ДИК) Северне Македоније саопштила је вечерас прелиминарне резултате председничких избора, према којима у други круг иду кандидат опозиоционе ВМРО ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова и владајућег СДСМ, председник Северне Македоње, Стево Пендаровски.
Председник ДИК Александар Даштевски је на конференцији за новинаререкао да је јуче у првом кругу седмих по реду непосредних избора за председника Северне Македоније гласало 49,93 одсто од укупно уписаних 1.814.317 бирача.
Додао је да су први званични резултати избора добијени на основу обрађених 3.505 од 3.508 бирачких места (99,91 одсто), као и да је на три места у Куманову поништено гласање јер је дуже време било у прекиду због техничких проблема, и да се неће понављати јер не утиче на укупне резултате избора.
Даштевски је навео да је Гордана Сиљановска Давкова освојила 363.086 гласова или 40,08 одсто, а да је Стево Пендаровски добио 180.500 гласова или 19,92 одсто.
Према подацима ДИК (резултати.сец.мк/мк/прес/р), кандидат највеће албанске партије ДУИ и министар спољних послова Северне Македоније Бујар Османи добио је 121.088 гласова, односно 13,37 одсто, а кандидат албанске опозиције, градоначелник Гостивара, Арбен Таравари 83.393 гласова или 9,2 одсто.
Градоначелник скопске општине Капрош и лидер партије Гром Стевчо Јакимовски добио је 8.121 глас (0,9 одсто), кандидаткиња "Левице" Биљана Ванковска 41.331 глас (4,56 одсто), а градоначелник Куманова и лидер партије "Знам" Максим Димитриевски 83.856 гласова (9,26 одсто).
Македонски грађани су у среду 25. априла у првом кругу седмих председничких избора бирали између седам кандидата.
Други круг председничких избора биће одржан заједно са парламентарним изборима у среду, 8. маја.
(Бета, 25.04.2024)










