Погледајте јединствену башту кестенова у Србији Стабла у пријепољски крај донели Турци пре неколико векова; Мештани их чувају као очи у глави! (фото)
Дневник 08.05.2024

ПРИЈЕПОЉЕ: Село Хисарџик надомак Пријепоља, у ком се спајају култура и историја, посебно познато по најстаријем Курану на Балкану може да се похвали и јединственом баштом кестена која постоји вековима и која је такође својеврсни подсетник на давно прошла времена.
Нико не зна одакле су донети и када су посађени први кестенови, али је најрационалније тумачење да су кестен донели Турци који су у дугом временском периоду држали овај део Србије и посебно штитили тврђаву изнад џамије у Хисарџику која је била стратешки врло важна. - То потврђује и чињеница да су Турци, чак, за потребе јединице која је чувала тврђаву и надгледала царски друм који је повезивао Скопље и Сарајево са Цариградом, на тврђави подигли малу џамију. Од