Трамп проглашен кривим за прикривање плаћања порно звезди

Доналд Трамп проглашен је у четвртак у Њујорку кривим у кривичном поступку због лажирања пословних података да би илегално извршио утицај на изборе 2016. године плаћањем порно звезди да не објави да му је чинила сексуалне услуге.
Дванаест поротника прогласило је Трампа кривим по свим тачкама оптужнице - чак 34, после девет и по сати дводневног разматрања.
Трамп је први бивши амерички председник који је проглашен кривим по кривичним оптужбама.
У центру оптужби су била плаћања бившег Трамповог адвоката Мајкла Коена од 130.000 долара датих порно звезди Сторми Данијелс да не би објавила да је имала сексуалну везу с Трампом 2006. године.
Изрицање пресуде заказано је за 11. јул.
Очекује се да ће Трамп брзо уложити жалбу на пресуду.
Оптужба за фалсификовање пословних података носи казну до четири године затвора. Тужиоци нису рекли да ли ће тражити затвор, а не зна се ни да ли је судија спреман да изрекне такву казну чак и ако би је они тражили.
Чак иако казна буде затворска, то неће спречити Трампа да настави трку за још један мандат у Белој кући, пошто ће бити председнички кандидат републиканаца на изборима у новембру.
Трамп је суочен са још три оптужбе, али овај случај у Њујорку ће бити можда једини који ће бити закључен до избора у новембру и зато има посебну тежину.
Иаку су очигледне правне и историјске импликације пресуде, политичке последице су мање очигледне јер могу да нагласе већ уврежене ставове о Трампу, а не да их промене.
(Бета, 30.05.2024)











