Albina Podgradska autorka prve ženske drame na srpskom jeziku ponovo otkrivena među nama: „Iznenađujuće je koliki niz važnih tema otvara ovo delo“
Danas 31.05.2024 | A. Latas
![Albina Podgradska autorka prve ženske drame na srpskom jeziku ponovo otkrivena među nama: „Iznenađujuće je koliki niz…](https://nstatic.net/846/36760846hgjzop.jpg)
Albina Podgradska nakon prerane smrti doživela je sudbinu zaboravljene autorke, ali na sreću, pre nekoliko godina ponovo je otkrivena.
Pripadala je srpskoj i slovačkoj kulturi, a napisala je prvu žensku dramu na srpskom jeziku. Ove godine njena drama „Sirota Mileva iz Bosne u našoj civilizaciji godine 1878.“ , objavljena 1880. godine u Novom Sadu, uvrštena je u zvaničnu selekciju 69. Sterijinog pozorja, a režiju komada potpisuje Anđelka Nikolić. Tako je priča o ovoj književnici koja je preminula u 21 godini života, u momentu kada joj je prva knjiga izlazila iz štampe, ponovo aktuelna. U okviru