BBC vesti na srpskom

Euro 2024: Luka Jović iščupao izjednačenje protiv Slovenije; Danska otežala 'orlovima'

Posle početnog poraza od Engleske, reprezentacija Srbije je golom Luke Jovića u 95. minutu izborila prvi bod u istoriji Evropskih prvenstava. Engleska i Danska odigrale 1:1.

BBC News pre 17 dana  |  Slobodan Maričić - BBC
Srbija Slovenija
REUTERS/Michaela Stache
Luka Jović je izrastao u junaka srpskog tima

Nekoliko desetina hiljada navijača Srbije na Alijanc areni, slavnom stadionu još slavnijeg minhenskog Bajerna, nadalo se dobroj fudbalskoj predstavi 'orlova' u njihovom drugom meču na Evropskom prvenstvu - ali je nisu videli.

Slovenija je vodila 1:0 golom Žana Karničnika u 69. minutu i bila znatno bliže pobedi, ali je Luka Jović u 95. uspeo da izjednači.

Obe ekipe su pogađale i stativu i prečku, imale još nekoliko prilika, posebno napadač Srbije Aleksandar Mitrović, ali je golman Slovenije Jan Oblak uspeo da sačuva mrežu.

Iako je Slovenija ostavila bolji utisak, Srbija je osvojila prvi bod na Evropskom prvenstvu i njime zadržala šanse za prolaz u narednu fazu.

Međutim, položaj Srbije dodatno je otežan nerešenim rezultatom Engleske i Danske 1:1 u preostalom meču drugog kola grupe C.

Engleska je sada prva u grupi sa četiri boda, Slovenija i Danska imaju po dva, dok je Srbija poslednja sa jednim bodom.

U poslednjem kolu 25. juna, od 21 sat, igraju Engleska - Slovenija i Srbija - Danska, i sve ekipe imaju šansu da igraju u šesnaestini finala.

Iz svake grupe među 16 koje nastavljaju takmičenje će se plasirati po dve prvoplasirane, ali i četiri najbolje trećeplasirane.

Za sada je poznato da je domaćin Nemačka prva koja se plasirala u narednu fazu Evropskog prvenstva.

Rezultati Grupe C:

• Engleska - Srbija 1:0
  • Slovenija - Danska 1:1
  • Srbija - Slovenija 1:1
  • Danska - Engleska 1:1

Kako bi Srbija mogla u narednu fazu?

U svakom slučaju, mora da pobedi Dansku, ali od rezultata duela Slovenija - Engleska zavisi da li bi trijumf bio dovoljan za direktan prolazak u nokaut fazu ili bi se u „orlovi" plasirali kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije.

Ako Srbija pobedi, a Engleska uzme bod protiv Slovenije, „orlovi" bi bili drugi u grupi i išli bi dalje.

Međutim, Slovenci bi pobedom preuzeli prvo mesto u Grupi C sa pet bodova, Srbija i Engleska bi imale po četiri, pa bi o plasmanu na tabeli odlučivala gol-razlika.

Pretpostavka je da bi četiri osvojena boda Srbiji bila dovoljna za ulazak među najboljih 16 ekipa, makar kao trećeolasirana u grupi.

srbija, slovenija, luka jović
RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Ovako je Jović postigao gol

Tok meča: Srbija - Slovenija

Sastavi

Srbija: Rajković - Veljković, Milenković, Pavlović - Živković, Ilić, Lukić, Mladenović - Tadić - Mitrović, Vlahović

Selektor Dragan Stojković

Srbija
EPA

Slovenija: Oblak - Karničkik, Drkušić, Bijol, Janža -Stojanović, Čerin, Elšnik, Mlakar - Šporar, Šeško

Selektor Matjaž Kek

Slovenija
EPA

Slovenija je prva zapretila u četvrtom minutu.

Čerin je šutirao sa distance, posle greške jednog od fudbalera Srbije, ali je lopta išla pravo u Predraga Rajkovića, koji je bez problema odbranio.

Samo nekoliko minuta kasnije, nova šansa za Slovence.

Mlakar se našao pred Rajkovićem, snažno šutirao, ali je bivši golman Crvene zvezde, koji trenutno brani boje španske Majorke, uspeo da odbrani nogama.

Posle prvih 15 minuta Srbija nije pokazala mnogo toga.

Osim jednog centaršuta Živkovića koji je preleteo sve i pokušaja Vlahovića da uzme loptu slovenačkom golmanu Oblaku, gotovo da 'orlovi' nisu prišli šesnaestercu Slovenije.

Prvi put Srbija je zapretila u 27. minutu, upravo preko Vlahovića, koji je pokušao glavom, ali je i on šutirao pravo u golmana.

Dobru priliku je imao i Mitrović posle kornera u 30. minutu, ali nije uspeo da zahvati loptu na samo metar-dva od gola Slovenije.

Najbliži golu u prvom delu bili su Slovenci kada su u 38. minutu pogodili i stativu, posle udarca Elšnika.

Trenutak kada je Slovenija pogodila stativu gola Srbije

To im je bio čak sedmi šut na gol, Srbija ima šest, ali su Slovenci bili daleko opasniji.

Najbolju priliku Srbija je imala u 42. minutu, kada se Mitrović našao sam pred Oblakom, ali nije uspeo da dobro zahvati loptu.

Usledio je i pokušaj Lukića sa distance, ali je njegov udarac blokirao dobro postavljeni Elšnik.

Gužva u šesnaestercu Slovenije

Srbija je u poslednjih nekoliko minuta prvog poluvremena uspela da poveže igru i zaigra dosta bolje, što je nastavila i početkom drugog.

I to joj je donelo najveću šansu na utakmici i još nekoliko izglednih.

Prvo je Tadić proigrao Mitrovića, koji izlazi sam pred Oblaka, ali dugogodišnji čuvar mreže Atletika iz Madrida brani.

Potom je centrirao Mijat Gaćinović, koji je na poluvremenu zamenio Mladenovića, a Bijol umalo ubacuje loptu u sopstvenu mrežu, da bi nekoliko minuta kasnije Mitrović šutirao glavom, ali preko gola.

Ali Slovenija ubrzo uzvraća.

Šeško je u 57. minutu odlično šutirao sa sa dvadesetak metara, ali Rajković neverovatnom paradom uspeva da sačuva mrežu.

U sasvim solidnoj situaciji 'orlovi' su bili u 65. minutu, imali višak u kaznenom protivnika, ali je Mitrović šutirao preko gola.

A onda - gol.

Slovenci su istrčali kontru, lopta je ubačena u peterac, a na drugoj stativi sam je bio Žan Karničnik, defanzivac slovenačkog šampiona Celja, koji pogađa praznu mrežu.

Slovenija

Vrlo loše je reagovao Sergej Milinković Savić, koji je koji minut ranije ušao u igru, bio je prilično nonšalantan i nije ispratio beka reprezentacije Slovenije.

Slovenija je u dve utakmice dala dva gola, a oba su postigli bekovi.

Gol
Reuters
Gol Slovenaca
rajković, slovenija, srbija, golman predrag Rajković
REUTERS/Leonhard Simon

Već gotovo u sledećem napadu velika šansa za izjednačenje - Mitrović sa peterca, posle centaršuta, pogađa prečku.

Međutim, pritisak 'orlova' sa početka poluvremena odavno je opao.

Slovenci to koriste i ponovo prete.

Sa distance je ponovo šutirao Karničnik, a lopta prolazi tik uz Rajkovićev gol.

Na teren ulazi Lazar Samardžić i odmah unosi malo živosti - u 82. minutu šutirao je sa ivice kaznenog, ali lopta takođe prolazi pored gola.

Do kraja meča reprezentativci Srbije nisu stvorili veće šanse za izjednačenje i sve je delovalo da će uslediti novi poraz.

A onda je došao 94. minut.

Korner za 'orlove', Luka Jović - koji je u 64. minutu zamenio Vlahovića - skače i pogađa za izjednačenje.

Utisci selektora Srbije i Slovenije

Nismo zaslužili da izgubimo, rekao je selektor Srbije Dragan Stojković Piksi promuklim glasom.

Upitao je potom reportera RTS: „Je l' Jović dao gol? Da, on... mnogo će mu značiti za samopouzdanje".

ANNA SZILAGYI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Nastavio je uobičajenim floskulama za srpski fudbal.

„Čestitam momcima na mentalitetu i kvalitetu i na tome što su verovali. Uvek im govorim da nikad nije kraj dok nije kraj".

Stojković kaže da ga slovenački kolega Matjaž Kek ničim nije iznenadio.

„Analiza je bila odlična, ono što smo mislili, tako je i bilo. Slovenci su disciplinovan tim, na fizičkom planu izuzetno spremni.

„Pružili smo najviše što smo mogli u momentu", rekao je srpski selektor.

dragan stojković piksi
Ovako je selektor Srbije Dragan Stojković propratio završnicu utakmice

Ono što je Stojković video kao dobru stranu je to što je Srbija, kako je rekao, stvorila veliki broj šansi, a najlošija je realizacija, odnosno nerealizacija.

„Bilo bi zabrinjavajuće da smo tim koji ne stvaramo šanse, da nam je ovo bio jedini udarac na gol protivnika", dodao je.

Po licu Matjaža Keka, iskusnog slovenačkog selektora, moglo je da se pročita ono što su osetili svi Slovenci u 95. minutu - razočaranje i tuga.

matjaž kek
Matjaž Kek, selektor reprezentacije Slovenije

„Sigurno je da smo razočarani kad smo primili gol u sudijskoj nadoknadi. Šteta što zbog toga, uradili smo sve kako treba. Nekad ti sport uzme na ovaj način, ali vratiće se našim igračima", uveren je.

Dodao je da oseća i„ razočaranje i ponos".

„Mogli smo danas sve da rešimo, ovo je veliki šok za sve nas.

„Mislim da smo još jednom pokazali i dokazali da zaslužujemo da budemo na Euru.

„Bili smo radosni posle boda protiv Danske, a danas smo razočarani, ali smemo da budemo razočarani samo danas", rekao je on.

Slovenija
Tuga fudbalera Slovenije

Upitan za meč protiv Danske, Luka Jović, strelac izjednačujućeg gola za Srbiju, odgovorio je: „Najbolji smo kada igramo pod pritiskom. Daćemo sve od sebe da pobedimo".

Dušan Tadić, kapiten srpskog tima, kaže da su mu osećanja pomešana.

„Pre utakmica smo želeli tri boda i mislim da smo bojažljivo ušli u utakmicu. Imali smo inicijativu i neke šanse gde da smo postigli pogodak bilo bi drugačije, mnogo smo promašivali za naše standarde, neke izgledne situacije, nije nam se dalo", rekao je.

REUTERS/Angelika Warmuth
Neopisivo slavlje fudbalera i navijača Srbije posle izjednačujućeg gola

Kaže da je najvažnije da je Srbija osvojila bod koji je ostavlja u igri.

„Svaka utakmica donosi i dobre i loše stvari. Treba da analiziramo šta je bilo dobro, a šta loše i da ispravimo nedostatke, a dobre stvari da poboljšamo", dodao je.

Tadić je potom izrekao jedan od najčešćih komentara u srpskom fudbalu: „Najbitnije je da izvučemo pouke i idemo dalje. Ekipa se nije predala i pokazala je karakter".

Gol Luke Jovića u 95. minutu
Jović
EPA
Jović posle gola za izjednačenje

Engleska - Danska 1:1

Navijali su reprezentativci Srbije posle Slovenije za nedavnog rivala - Englesku.

Pobeda Gordog Albiona nad Danskom značila bi lakšu situaciju za 'orlove' u poslednjem kolu, ali do nje ipak nije došlo.

Engleska, kojoj su mnogi dali ulogu najvećeg favorita za osvajanje titule, ponovo nisu impresionirali.

Protiv Danaca su odigrali sličan meč kao protiv Srbije.

Najpre su napadali, a onda se povukli i strepeli i za bod.

Englezi su krenuli ofanzivno od prvog minuta, imali nekoliko šansi i udaraca, ali se i dalje čekalo na jednu iz reda onih koje se ne smeju promašiti.

Došla je u 18. minutu i eto gola.

Kapiten Engleske Hari Kejn, inače napadač minhenskog Bajerna, posle gužve i odbitka u šesnaestercu Danaca, našao se sam na petercu.

Jedan od najboljih strelaca sveta takve poklone ne odbija - 1:0.

Kejn
Reuters

Međutim, fudbaleri Engleske su tu stali, što su Danci iskoristili.

Morten Hjulmand, fudbaler portugalskog Sportinga, postigao je neverovatan gol udarcem sa više od 25 metara.

Izvio se engleski golman Džordan Pikford koliko je dugačak, ali ništa nije mogao da uradi - 1:1.

danska, engleska
Martin Rickett/PA Wire
Sjajan gol Mortena Hjulmanda

U drugom poluvremenu Englezi su nastavili da napadaju.

Prvo se Bukajo Saka ušunjao između golmana i defanzivca Danske i ih umalo ih iznenadio udarcem glavom, da bi potom Fil Foden, zvanično najbolji fudbaler Premijer lige u protekloj sezoni, odlično šutirao sa distance, ali je lopta završila na stativi.

Pokušavao je selektor Engleske izmenama, uveo još napadača, ali nije uspeo da promeni rezultat na semaforu.

engleski navijači
Steven Paston/PA Wire
Razočarani navijači Engleske

Zapravo, čak su Danci mogli do pobede, ali ni oni nisu uspeli da pogode mrežu.

Favorizovana Engleska na kraju može da bude zadovoljna osvojenim bodom.

selektorska komisija, dnevnik iz nemačke, boba, nemanja, gruja
BBC

Atmosfera u Minhenu pred meč

Grujica Andrić, BBC reporter iz Minhena

Marijenplac, centralni trg u Minhenu, nevidljiva linija delila je na pola u četvrtak uoči utakmice.

Stranom uz katedralu Frauenkirše dominirali su crveni i beli dresovi reprezentacije Srbije, dok su se preko puta vijorile belo-zelene zastave Slovenije.

Među srpskim navijačima je i Milivoje iz Valjeva, koji očekuje pobedu 'orlova', kako nazivaju selekciju Dragana Stojkovića.

Verujem u pobedu i sigurno će biti pobeda", kaže on, dodajući da će ostati u Minhenu i za meč sa Danskom.

Nekoliko desetina metara dalje je Tin iz Maribora i ni njemu ne fali optimizma.

„Biće 3:1 za Sloveniju", uz osmeh kaže ovaj visoki, vitki Slovenac sa kačketom na glavi.

A ko će dati gol?

„Pa, Šeško", veruje on u devetku tima selektora Matjaža Keka.

slovenija, slovenci
BBC/Grujica Andrić
MOHAMED MESSARA/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Grupe slovenačkih navijača već su bile na stadionu Alijanc arena satima pre meča

Kako se Marijenplac širi, tako se i grupe navijača mešaju i prepliću uz pivo i prijateljsku atmosferu.

„Sa Slovencima je najlakše, oni mogu sa svima", kaže momak u tridesetim godinama prijatelju, dok obojica u dresu Srbije ispijaju pivo iz staklenih flaša.

Ipak se čuju male provokacije.

„Luka Dončić jedan je od nas", uzvikuju srpski navijači, skandirajući ime NBA zvezde i slovenačke košarkaške reprezentacije.

„Kdor ne skače ni Slovenac", uzvraćaju slovenački.

srpski navijači
Ali su i srpski navijači poranili

Približava se početak meča na Alijanc areni, a navijači obe reprezentacije pokušavaju da uđu u krcati voz na centralnoj stanici metroa u Minhenu.

Toplota poput one u sauni ne smeta ni jednima, ni drugima da nastave pesmu, što čine i u vozu, sve do stadiona.

Utakmica, jedna od najvažnijih za obe selekcije u ovom veku, može da počne.

BBC reporter Grujica Andrić prenosi i atmosferu iz Minhena nekoliko sati uoči početka utakmice:

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk