Euro 2024: Donaruma spasao Italijane debakla, Španci u nokaut fazi

Autogol Italijana Kalaflorija odlučio pobednika, Španija uz Nemačku među 16 najboljih.

BBC News pre 10 dana
španija, italija
REUTERS/Carmen Jaspersen
Radost španskih igrača posle autogola Kaljaflorija

Evropski fudbalski klasik i delimična naplata duga Španaca Italijanima za poraz u polufinalu prethodnog šampionata pre tri godine.

Španija je pobedila Italiju, 1:0 (0:0) u 2. kolu Grupe B i tako se pridružila Nemačkoj koja se prva plasirala u narednu rundu takmičenja.

Da nije bio raspoložen golman Italije Đanluiđi Donaruma, koji je imao čak osam odbrana, branilac titule prvaka Evrope bi doživeo debakl.

Računica pred meč bila je jasna - ko pobedi u duelu Španije i Italije plasiraće se u nokaut fazu pre poslednjeg kola po grupama.

I jednima i drugima bi 'igrao' i bod, ali Španci nisu kalkulisali.

Od prvog minuta su dominirali i zasluženo su pobedili i to zahvaljujući autogolu Rikarda Kalaflorija.

Tako je postao prvi Italijan koji je postigao autogol u istoriji evropskih prvenstava.

Ovo Evropsko prvenstvo do sada je karneval sjajnih golova, ali i autogolova - ovo je već peti

Rezultati Grupe B:

• Španija - Hrvatska 3:0
  • Albanija - Italija 1:2
  • Hrvatska - Albanija 2:2
  • Italija - Španija 0:1

Tabela: Španija 6 bodova, Italija 3, Hrvatska 1, Albanija 1.

U poslednjem kolu, u ponedeljak, 24. juna od 21 sat igraju: Španija - Albanija i Italija - Hrvatska.

Italijani bi i bodom protiv Hrvatske obezbedili drugo mesto i plasman u narednu fazu, osim ako Albanija ne napravi senzaciju protiv Španije i pobedi, čime bi bili poravnati pa bi odlučivala gol-razlika.

Ali moguće je da će četiri boda biti dovoljna da se ekipa kao trećeplasirana plasira u dalje takmičenje.

Španci su bili mnogo bolja ekipa, a samo zahvaljujući Donarumi, najboljem igraču prošlog Evropskog prvenstva, Italija nije doživela ubedljiviji poraz.

Italijani gotovo da nisu prišli golu Španije, a koliko su mislili na napad svedoči i podatak da su prvi korner izveli tek u 86. minutu.

Prvo poluvreme obeležio je brzonogi Niko Vilijams koji se igrao fudbala, njeogv čuvar Đovani Di Lorenco bukvalno je imao vrtoglavicu.

Već u drugom minutu, posle asistencije Vilijamsa, Pedri je tukao glavom sa nekoliko metara, ali se isprečio Donaruma.

U 10. minutu nova velika prilika za Španiju, ali je ovog puta promašio Vilijams.

Najlepši trenutak viđen je u 27. minutu kada je španski vezista Fabijan Ruiz poslao raketu sa 25 metara, a Donaruma vrhovima prstiju odbio u korner.

Već je bilo nekoliko spektakularnih golova na ovom turniru, da je Ruiz pogodio sigurno bi ušao u konkurenciju za najlepši gol.

Posle nekoliko propuštenih šansi, Špancima je u pomoć pritekao igrač Italije Rikardo Kaljaflori.

Niko Vilijams je centrirao u 55. minutu, Donaruma se izvinio i skrenuo loptu, ali je pogodio Kalaflorija koji je ubacio u sopstvenu mrežu.

FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Lopta pogađa Kalaflorija u nogu i ulazi u mrežu Italijana
GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Španci zaista imaju bisere u timu, među kojima se izdvajaju Vilijams i Lamin Jamal, momak koji ima samo 16 godina i već je postavio novi rekord evropskih prvenstava kao najmlađi fudbaler koji je zaigrao na ovim turnirima.

Predviđaju mu da će postati novi Mesi ili novi Kristijano Ronaldo.

A da jeste dragulj pokazao je nekoliko minuta posle vodećeg gola, kada je izvanredno šutirao sa ivice šesnaesterca, a lopta je prozujala pored desne stative golmana Italije.

Desetak minuta kasnije i Vilijams je oprobao udarac, ali je Italijane spasila prečka.

REUTERS/Kacper Pempel
Donaruma je već bio savladan posle udarca Vilijamsa, ali je Italijane pogledala sreća

Od svih favorita na papiru, do sada su na EP najviše pokazale Nemačka i Španija, dve repfezentacije koje su se prve plasirale u nokaut fazu takmičenja.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk