BBC vesti na srpskom

Избори у Америци 2024: Кога Кинези прижељкују у Белој кући - Харис или Трампа

Људи у Пекингу за ББЦ износе размишљања о предстојећим председничким изборима у Америци.

BBC News 22.10.2024  |  Лаура Бикер - ББЦ дописница
kineskinje
ББЦ
Лили и Ана кажу да воле Кину, њену традицију, али и америчке филмове и музику

Људи у Кини прате кампању за председничке изборе у Сједињеним Државама са великим интересовањем и извесном забринутошћу. Страхују шта би следеће могло да се деси у њиховој земљи и свету без обзира ко од два кандидата уђе у Белу кућу.

„Нико од нас не жели да се зарати&qуот;, каже Сјанг, док парком одјекује музика, а плесач у близини елегантно врти партнерку.

Дошао је у Ритан парк у Пекингу да са другим старијим људима учи да плеше.

Редовно се окупљају у парку који је удаљен само неколико стотина метара од дома амбасадора Сједињених Држава (САД) у Пекингу, престоници Кине.

Осим нових плесних покрета које треба да науче, размишљају и о предстојећим председничким изборима у САД-у.

Одржавају се у кључном тренутку у односима две суперсиле, у време великих напетости око Тајвана и трговинских и међународних односа.

„Забринут сам што се кинеско-амерички односи заоштравају&qуот;, каже Сјанг који је у његовим шездесетим.

Мир је оно што желимо, додаје он.

Људи су се окупили да слушају овај разговор.

Већина не жели да се представи пуним именом, јер у земљи јесте дозвољено да се коментарише амерички председник, али сваки критички став према њиховим вођи може да им створи невољу.

Кажу да су забринути због рата, не само сукоба између Вашингтона и Пекинга, већ и ескалације ратова који се тренутно воде на Блиском истоку и у Украјини.

kinez
ББЦ
Менг се нада победи Трампа

Зато се Менг, господин у његовим 70-им, нада да ће Доналд Трамп победити на изборима.

„Иако уводи економске санкције Кини, он не жели да започне или води рат.

„Господин Бајден покреће нове ратове и зато га више обичних људи не воли.

„Господин Бајден је тај који подржава рат у Украјини, а и Украјина и Русија трпе велике губитке због тог рата&qуот;, каже он.

Поједине жене које снимају плесне кораке за њихове друштвене мреже се убацују у разговор.

„Доналд Трамп је у дебати рекао да ће окончати рат у Украјини 24 сата након што постане председник&qуот;, каже једна.

„О (Камали) Харис знам јако мало, али мислимо да иде истим путем као и председник Бајден који подржава рат&qуот;.

Њихова мишљења одражавају кључну поруку која се пропагира у кинеским државним медијима.

kina
ББЦ
Плесачи у Ритан парку испред традиционалне кинеске пагоде

Кина је позвала међународну заједницу да преговара о прекиду ватре у Гази, а истовремено је подржала, како каже, њихову „арапску браћу&qуот; на Блиском истоку и окривила је САД због непоколебљиве подршке Израелу.

Што се тиче Украјине, кинески министар спољних послова Ванг Ји рекао је у Уједињеним нацијама да Кина игра „конструктивну улогу&qуот;, док је оптужио Вашингтон да „злоупотребљава ситуацију зарад себичне користи&qуот;.

Иако већина аналитичара верује да Пекинг нема фаворита у овој трци за Белу кућу, многи су сагласни да Кинези као ни њихове вође не знају много о Камали Харис.

Али неки верују да ће њена политика бити стабилнија од Трампове у погледу једног од најосетљивијих проблема између САД и Кине - Тајвана.

„Не волим Трампа.

„Не мислим да ће у будућности бити добрих односа између САД-а и Кине - превише је проблема, глобална економије, а такође и проблем Тајвана&qуот;, каже отац четворогодишњег дечака кога је извео у парк.

Страхује да би различити ставови о Тајвану на крају могли да доведу до сукоба.

kineski dečak
ББЦ

„Не желим то. Не желим да мој син иде у војску&qуот;, каже он док га дечкић моли да опет иде на тобоган.

Кина полаже право на самоуправно острво Тајван, а председник Си Ђинпинг је рекао да је „поновно уједињење неизбежно&qуот;, обећавајући да ће острво поново заузети и силом, ако буде потребно.

САД одржавају званичне односе са Пекингом и признају га као једину кинеску владу под њеном „политиком једне Кине&qуот;, али су и даље најзначајнија међународна подршка Тајвану.

Вашингтон је по закону обавезан да Тајвану обезбеди одбрамбено оружје, а Џозеф Бајден је рекао да ће САД војно бранити Тајван, чиме је прекршио политику познату као 'стратешка двосмисленост'.

Харис не иде толико далеко.

Када је у недавном интервјуу замољена за коментар о овом питању, навела је „посвећеност безбедности и просперитету свих нација&qуот;.

Са друге стране, Доналд Трамп је усредсређен на постизање договора, а не на дипломатију.

Позвао је Тајван да плати заштиту која му се пружа.

„Тајван нам је узео посао производње чипова.

„Стварно, колико смо ми глупи? Они су неизмерно богати&qуот;, рекао је он у недавном интервјуу.

„Тајван треба нам плати што их бранимо&qуот;.

Једна од највећих брига Кинеза у погледу бивши америчког председника је то што је он такође јасно ставио до знања да планира да уведе царине од 60 одсто на кинеску робу.

То никако не би одговарало многим предузећима у Кини, јер земља покушава да произведе довољно робе за извоз да би пребродила економски пад.

Министри у Кини су кивни због царина на кинеску робу за чије увођење се се залажу Сједињене Државе, а први их је применио Доналд Трамп.

Бајден је такође увео царине на кинеска електрична возила и соларне панеле.

Пекинг верује да су овакви потези покушај да се обузда успон Кине као глобалне економске силе.

Tramp se sastao sa Sijem u Pekingu 2017. godine
Гетти Имагес
Трамп се састао са Сијем у Пекингу 2017. године

„Не мислим да ће царине на робу из Кине донети ишта добро Сједињеним Државама&qуот;, каже Сјанг, чије мишљење деле многи Кинези које смо срели.

Царине ће се одразити на грађане САД-а и повећаће трошкове обичних људи, додаје он.

Многи припадници млађе генерације, иако родољубивог става, прате трендове и културу у САД-у, што такође има утицаја, можда и више од било које дипломатске мисије.

У парку, 20-годишња Лили и 22-годишња Ана које се информишу на друштвеној мрежи ТикТоку, понављају неке од порука о националном поносу које преносе кинески државни медији у погледу ривалитета између две светске силе.

„Наша земља је веома просперитетна и моћна&qуот;, кажу оне обучене у народну ношњу.

Кажу да воле Кину, али такође обожавају амерички научнофантастични филм Осветници (Тхе Авенгерс), а посебно Капетана Америку.

Слушају и америчку певачицу Тејлор Свифт.

Други, попут 17-годишње Луси надају се да ће једног дана студирати у Америци.

Док обрће педале на бициклу за вежбање који је недавно постављен у парку, сања да једног дана, након дипломирања, посети тематски забавни парк Универсал Студиос.

Луси каже да је срећна што је жена један од кандидата за председника САД-а.

„Кандидатура Камале Харис је важан корак напред ка родној равноправност и охрабрујуће је видети је као председничког кандидата&qуот;.

Жена никада није била на челу Народне Републике Кине и тренутно ниједна жена није у Политбироу, групи 24 највиших званичника Комунистичке партије Кине.

Луси је такође забринута због интензивног ривалитета између две земље и верује да је размена људи најбољи начин да Кина и Сједињене Америчке Државе побољшају њихове односе.

Обе стране су обећале да ће радити на томе, али се број америчких студената на факултетима у Кини смањио са око 15.000 у 2011. години на 800.

Tezga sa hranom u parku Ritanu
ББЦ
Тезга са храном у парку Ритану

Кинески председник Си се нада да ће отворити врата за долазак 50.000 америчких студената у Кину у наредних пет година.

Али у недавном интервјуу за ББЦ, амерички амбасадор у Кини Николас Бернс оптужио је поједине чланове кинеске владе да ово обећање не схватају озбиљно.

Рекао је да постоји десетине случајева када су кинеске снаге безбедности или владино министарство спречиле кинеске грађане да учествују у догађајима за јачање сарадње, поверења и веза које су организовале САД.

С друге стране, кинески студенти и професори универзитета су пријавили да су неосновано били на мети америчке граничне контроле.

Међутим, Луси верује да ће једног дана моћи да отпутује у Америку, да промовише кинеску културу.

И, док се у близини чује музика, она позива Американце да посете и доживе Кину.

„Можда смо понекад помало резервисани и нисмо тако отворени и дружељубиви као људи из САД-а, али смо добри домаћини&qуот;, каже она и одлази да се придружи породици.

Фотографије ББЦ-ја: Сићинг Ванг


ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 10.22.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »