Туск: Најтешња сарадња ЕУ и Србије биће приоритет током пољског председавања Унији

Бета 24.10.2024

Премијер Пољске Доналд Туск изјавио је данас у Београду да проширење Европске уније (ЕУ) мора да обухвати и Србију, јер тај блок без ње неће бити комплетан, и да ће му најтешња могућа сарадња са Србијом бити приоритет током предстојећег пољског председавања Унији.

На заједничкој конферецији за новинаре после састанка са председником Србије Александром Вучићем, Туск је рекао да Србија и ЕУ "имају исти интерес" и да "нема разлога да настају спорови које би било немогуће решити".

"Евроинтеграције јесу тежак и мукотрпан процес, јасно ми је то, јасно ми је да су и једна и друга страна донекле разочаране и да се не разумеју увек, али не постоји ништа што би представљало препреку проширењу Уније, нисам видео у Србији ништа налик томе", казао је Туск.

Туск је рекао да му је после "искреног и отвореног" разговора са Вучићем "јаснија позиција Србије", и додао да је уверен да њихов сусрет "отвара много ширу перспективу када је реч о сарадњи између целе ЕУ и Србије и између Пољске и Србије".

Пољски премијер је захвалио Вучићу што се уместо одласка на самит групе БРИКС у руски Казањ определио за састанак са њим.

"Хвала за тај гест, драги мој пријатељу, хвала што си се определио за разговор са мном, иако си имао атрактивну политичку понуду у истом тренутку. Високо то ценим", рекао је Туск.

Он је казао и да се његов став о месту Србије у Европи и о пољско-српском пријатељству није променио за последњих 17 година, током којих је био премијер Пољске (2007-2014. и поново од 2023. године) и председник Европског савета (2014-2019).

"Међу нама постоји изврсно разумевање, и наша способност да се разумемо је заиста нешто драгоцено у овим тешким временима, будући да знамо да постоје и неке разлике између нас кад је реч о неким важним питањима", навео је.

Додао је да "одаје признање Србији за велики, велики допринос у пружању хуманитарне помоћи Украјини".

"Ми одлично разумемо зашто имамо различите погледе на однос са Русијом, и баш због тога још више ценим подршку Украјини у хуманитарном погледу", казао је Туск.

Навео је и да Пољска подржава регионалну сарадњу, "нарочито иницијативу Отворени Балкан, као и Берлински процес".

Туск је рекао да су за Пољску важни односи са Србијом, нарочито јачање економске сарадње, и додао да "поздравља економски успех" Србије.

"Сваки пут кад сам у Београду, ширим очи од одушевљења колико се Београд и Србија брзо развијају. Нема тих чланака у новинама који могу да замене оно што се види сопственим очима. Заиста ти од срца честитам за све што си постигао, колико си срца и труда уложио да Београд буде модеран и савремен град", казао је Туск.

Поводом Тусковог обраћања на српском језику, Вучић је рекао да "никада нико није говорио овако српским језиком од свих гостију" у Србији, "а посебно не од премијера", и аплаудирао је пољском премијеру због тога.

(Бета, 24.10.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »