Ристић: У 2025. години наставља се увођење оптичког интернета и дијалог са медијским заједницама

Бета 27.12.2024

Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић најавио је данас да ће то министарство у 2025. години наставити да интезивно ради на увођењу оптичког интернета у сеоска подручја и на дијалогу унутар медијске заједнице и јачању те области.

На годишњој конференцији Министрства о резултатима рада у 2024. и плану за наредну годину речено је да је за следећу годину за јавне конкурсе издвојено 515 милиона динара за помоћ медијима што је 180 милиона динара више у односу на ову годину.

Наведено је да су све 144 локалне самоуправе расписале и спровеле конкурсе.

Државни секретар за информисање Милош Гарић казао је да је припремљен Нацрт о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима и да се усвајање очекује поцетком следеће године после јавне расправе која ће уследити ускоро бити.

"Резултат активности Минисарства информисања и телекомуникација су бројке о питању случајева ометања рада или угрожавања безбедности новинара које су ове године мање. То је јако важно, сматрамо да тај број мора да буде што мањи и да га, ако можемо, сведемо на нулу", казао је он.

На конференцији је речено и да је у првих десет месеци 2024. године извоз производа и услуга информационо-телекомуникационих технологија достигао 3,3 милијарде евра што је 20 одсто више у односу на исти период претходне године.

Наведено је и да је по први пут Министарство у сарадњи с Фондом за развој Србије обезбедило у буџету за 2025. годину новац за подршку покретању програма подстицаја за мала и средња ИТ предузећа.

У буџету за следећу година обезбеђена су и средства за пружање подршке даровитим ученицима и студентима у области информатике.

Подршка подразумева покривање свих трошкова учешћа на припремама и међународним такмичењима у области инсформатике.

Током следеће године у плану је проширење међународних активности Националног контакт центра на подручја Хрватске, Словеније, Северне Македоније и других држава.

Државни секретар за телекомуникације Милан Добријевић је рекао да је дигитална трансформација већ 10 година приоритет Владе Србије.

Он је казао да Министасртво жели да уведе брз интернет у сва села у Србији јер сваки грађанин мора да има право на ту могућност.

Најавио је и да ће у фебруару следеће године почети рад националне дигиталне информативне платформе којом ће се дигитализовати туристичка понуда Србије.

Циљ тог пројекта је да се обједине основне информације о свим туристима значајним местима, манифестацијама, рутама и регијама, а предвиђено је и успостављање националног система за резервацију смештаја.

(Бета, 27.12.2024)

Прочитајте још

Кључне речи

Друштво, најновије вести »