Више од 75 одсто деце са инвалидитетом изложено неком облику дискриминације

Бета 09.01.2025

 
Више од 75 одсто деце са инваВише од 75 одсто родитеља деце са инвалидитетом сматра да су њихова деца била изложена неком облику дискриминације, а чак 60 одсто да су њиховој деци била ускраћена права.

То је показала анализа "Унапређење заштите права деце са инвалидитетом: Заштитник грађана и Повереник за заштиту равноправности", коју је на конференцији за новинаре у Београду представио Лазар Стефановић, консултант Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом МДРИ.

Анкета је рађена на узорку од 57 особа, родитеља деце са инвалидитетом.

Стефановић је истакао да то можда није репрезентативни узорак, али пружа одређене информације о раду институција, пре свих Заштитиника грађана и Повереника за заштиту равноправности.

"Велики број испитаних, а реч је о родитељима деце са инвалидитетом, рекао је да институције, не само Заштитник грађана и Повереник, већ генерално институције, не раде адекватно свој посао, а 56 одсто сматра да уопште не раде како би требало", навео је Стефановић.

Додао је да се већи број родитеља обраћао Заштитнику грађана него Поверенику за заштиту равноправности, али и да је веома мали број људи упознат са улогом Заштитника, а тек 21 одсто са улогом Повереника.

"Оно што је интересантно је и податак да се највећи број интервјуисаних грађана са радом ове две институције упознаје преко медија", нагласио је Стефановић.

Подвукао је да је 55,6 одсто испитаника рекло да није задовољно радом те две институције након што су им се обратили, док је 44 одсто рекло да је делимично задовољно.

Стефановић је нагласио да би једно од решења за унапређење права деце са инвалидитетом могло да буде оснивање институције Заштитника права детета.

Истакао је и да су огромна средства и ресурси неопходни како би то питање било адекватно решавано.

Констатовано је да ситуација каква је тренутно није довољна да би се адекватно решавали проблеми, права и заштита деце са инвалидитетом.

(Бета, 09.01.2025)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »