Професори уручили симболична признања у виду статуе голуба студентима у Новом Саду

Професорка Филозофског факултета у Новом Саду Смиљана Милинков казала је да су статуе дело вајара са Академије уметности Верољуба Наумовића, а изабрани су јер је голуб симбол Новог Сада, али и зато што су "мили и драги, али и бунтовни, непослушни, пркосни и борбени".
"Слобода се данас не купује, слобода се осваја из дана у дан, слобода мора да се негује и пази, слобода се живи. Ви сте Новосађане, не само нас, подсетили како поново удахнути тај дах слободе", рекла је Милинков.
Оценила је да су претходних месеци "кључне речи слобода, правда и одговорност".
"Моја слобода досеже само докле не ограничава слободу другог и та одговорност коју с правом захтевам од других мора да буде основна вредност коју сами негујемо. Ту се отвара простор за солидарност и емпатију који су преко потребни нашем друштву. Поштовање, пажња, поверење такође. У академској заједници поготово", казала је професорка.
Студенти су аплаузом захвалили на признањима.{видео1}
Заједно са својим професорима, студенти су у 11.52 часова одали пошту страдалима код Железничке станице, а потом кренули у протестну шетњу до Позоришног трга.
(Бета, 21.02.2025)












