Vučić: Naredne subote sviramo kraj za sve proteste

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će naredne subote, 15. marta, kada su studenti najavili veliko okupljanje u Beograd, vlasti "svirati kraj" za proteste, odnosno da očekuje da će tada organizatori protesta "sve baciti na jednu kartu" i "nasiljem pokušati da urade nešto".
On je naveo da će tog datuma u Beograd doći "svi biznismeni, tajkuni i političari", da "oni znaju da im ističe vreme", da je prodaja SBB-a završena i da očekuje nasilje na ulicama Beograda.
"Tada će shvatiti da im je kraj... Oni znaju da ništa nemaju, da će morati sve da bace na jednu kartu, odnosno nasiljem nešto da urade. Tada će mnogi završiti iza rešetaka koji budu počinili krivična dela, a ovi drugi da su ih (političari) koji su ih ubeđivali da je nasiljem moguće nešto postići - lagali", izjavio je Vučić prilikom posete Alibunara.
Na pitanje kako institucije planiraju da spreče nasilje, predsednik je naveo da država "ne može da spreči nasilje kada neko želi nasilje", odnosno da samo može naknadno da uhapsi i kazni vinovnike.
Vučić je dodao i da domaće institucije četiri meseca trpe akcije demonstranata, a da ga građani u svim mestima koje poseti "pitaju do kada će to (država) da trpi".
"Meni je važno da smo mi pokazali trpeljivost i demokratski kapacitet", naveo je on.
Predsednik je takođe kritikovao izveštavanje Radio-televizije Srbije tokom jučerašnjih događaja u Pionirskom parku, jer je javni servis naveo da je "kordon policije razdvajao dve grupe studenata".
"Nisu se oni našli na fudbalskom stadionu pa ih je neko razdvajao, nego je neko došao da tuče ovu decu i da ih sklanja odatle... Što ne kažete narodu istinu, zar vas nije sramota da narodu ne kažete istinu? Ali dođe tako neko vreme kada mulj i talog ispliva na površinu, ali ne može (tako još) dugo", rekao je Vučić.
Komentarišući građane koji su se u Kovačici okupili kako bi zviždali i ometali njegovu posetu, presednik je naveo da ih je bilo "maksimalno 53", da je u sali razgovarao sa deset puta više ljudi, a da su se ljudi u protestu "plaše da čuju istinu, jer se nisu odazvali na (njegov) poziv za razgovor".
On je naveo i da očekuje da će napadač na ministra kulture Nikolu Selakovića biti uhapšen "sutra ili prekosutra", a negirao navode lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da je predloženi Alimentacioni fond isključivo ideja te opozicione opcije.
"To je bila moja ideja, ali sam video da je (ta opoziciona partija) podnosila predlog zakona na istu temu, koji je bio relativno dobro sačinjen. Ja nemam taj problem (da priznam nečije zasluge), ali za razliku od njih, koji se uzdaju u dve svoje ideje - jedne da kradu a druge da tuku, posebno žene - nemam problem da pohvalim svakog ko ima dobru ideju po nekom drugom pitanju. Sa oduševljenjem ćemo da prihvatimo sve dobre opozicione predloge", naveo je Vučić.
Predsednik Vučić danas i sutra boravi u dvodnevnoj poseti Južnobanatskom i Podunavskom okrugu.
(Beta, 08.03.2025)