Više od 200.000 buradi sa radioaktivnim otpadom leži na dnu okeana: Ako bi došlo do izlivanja - posledice bi bile katastrofalne!
Blic pre 8 dana

Na dnu Atlantskog okeana nalazi se više od 200.000 buradi ispunjenih radioaktivnim otpadom. Ova praksa, koja je danas zabranjena, ostavila je mnoga pitanja bez odgovora. Šta se dogodilo sa tim buradima? Da li postoji uticaj na morske ekosisteme?
Kako bi pronašli odgovore, tim naučnika se priprema za revolucionarnu misiju čiji je cilj da precizno mapira lokaciju svake pojedinačne buradi. Pitanje upravljanja radioaktivnim otpadom postoji još od samog početka nuklearnih aktivnosti krajem 1940-ih. Već tada se nametnulo pitanje kako čuvati takav otpad. Okean se činio kao prihvatljivo rešenje - okeanske jame (najdublji delovi okeanskog dna) na dubini od 4.000 metara i stotinama kilometara udaljene od obale