Хоће ли цене нафте отићи у небеса због сукоба Израела и Ирана
Исти сценарио виђен је после руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. што се одразило на животе људи широм света.
Најновији сукоб Израела и Ирана могао би значајно да се одрази на глобално финансијско тржиште.
Цена нафте је одмах нагло порасла, али је после размене ракетних и беспилотних напада током викенда, цена сирове је пала.
Цена нафте је 10 долара (8,64 евра) виша него пре месец дана, а поново расте бојазан да ће због повећаних трошкова енергије поскупети бензин и храна.
Исти сценарио виђен је после руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. што се одразило на животе људи широм света.
Колико је нафта поскупела?
Напади су одмах изазвали реакције на тржишту.
Сирова нафта, главни међународни стандард,
Цена је пала на око 74,5 долара, али је и даље 10 долара виша у односу на претходни месец.
Она стално расте и пада као одговор на велика геополитичка дешавања и стање глобалне економије, те не изненађује што је дошло до промена после израелско-иранског сукоба.
Али, цена је далеко испод нивоа у поређењу са 2024, а знатно је и испод максимума достигнутог две године раније после инвазије Москве на Кијев, када је скочила на скоро 130 долара по барелу.
- Зашто су цене нафте високе и како су повезане са сукобом на Блиском истоку
- Скаче цена нафте после напада Хамаса на Израел
- Ракетни напади Израела и Ирана: Расте број жртава, Трамп спречио убиство иранског верског вође
Хоће ли да поскупи и бензин?
Када велепродајна цена нафте порасте, последично поскупи и бензин.
Али скупља енергија одражава се и на цене готово свега: од пољопривреде до производње.
Утиче на цену пољопривредних машина, превоза производа, али и прераде и паковања хране.
До тога долази само ако трошкови енергије буду виши током дужег временског периода.
Чак и раст цене сирове нафте ограничено утиче на бензин и дизел.
„Опште је правило да би повећањем цене нафте од 10 долара, бензин на пумпи био седам пенија скупљи&qуот;, каже Дејвид Оксли из компаније Цапитал Ецономицс.
Али он указује да овде није реч само о нафти.
Многи ће се присетити шока цена који је уследио после почетка рата у Украјии.
У великој мери је то био одговор на више цене бензина, подсећа Оксил.
Многи греју домове гасом, а у Великој Британији се цена електричне енергије одређује у односу на цену гаса која је такође порасла на почетку размене ватре на Блиском истоку.
Али то ће се на буџет домаћинстава спорије одразити, ако уопште и буде неких последица, имајући у виду улогу регулатора у ограничавању цена, додаје он.
Да ли би цене нафте додатно могле да порасту?
Тренутна ситуација је „веома значајна и забрињавајуц́а&qуот;, каже Ричард Бронз, шеф геополитике у консултантској и истраживачкој фирми Енерги Аспецтс.
Али он верује утицај неће бити толики као што је изазвао сукоб у Украјини или претходни проблеми на Блиском истоку.
Главна питања су колико дуго ће да траје сукоб Израела и Ирана, да ли ће друге државе у региону да се укључе и да ли ће Сједињене Америчке Државе интервенисати.
Да ли ће бити последица зависи и од тога да ли ће се затворити Ормуски мореуз, пловни пут код јужне обале Ирана и рута до глобалних тржишта за око петину светске производње нафте.
„То је уско грло и зато је и рањива тачка за глобална тржишта нафте&qуот;, каже Бронз.
Мале су шансе да ће доћи до оваквог сценарија, мада је Иран и раније претио да ће га затворити.
Тај спољни фактор утиче диже цене, додаје.
Уколико не дође до прекида у испорукама, мало је вероватно да ће цене нафте остати високе.
После руске инвазије на Украјину дошло је до пораста потражње за енергентима како се глобална економија отворила после пандемије корона вирусом.
Светска економија се сада суочава са тежим временима, а произвођачи нафте од Саудијске Арабије до Бразила у могућности су да повећају понуду овог ресурса, што би помогло у обарању његове цене.
Шта ово значи за светску економију?
Да ли ће цене енергије да расту зависиће и даље ситуације између Израела и Ирана.
Може да буде „шок за светску економију у лошем тренутку&qуот;, упозорава Мухамед Ел-Иријан, главни економски саветник у компанији Аллианс.
„Како год да гледате биће негативно.
„То је још један шок за стабилност глобалног економског поретка којим управља Америка у тренутку када је светска трговина већ пољуљана Трамповим царинама.
Ако би се цене нафте вратиле на преко 100 долара по барелу, инфлација у развијеним економија би порасла за један одсто, што не иде у прилог централним банкама које се надају да ће снизити каматне стопе, рачуница је компаније Цапитал Ецономицс.
Али Дејвид Оксли мисли да су шансе за овакав сценарио мале.
„Нестабилност на Блиском истоку није ништа ново, видели смо до сада бројне сукобе.
„За недељу дана би све могло да прође&qуот;, додаје Оксли.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Од Саудијске Арабије до Србије - шта подгрева цену нафте
- Шта се све плати када се купи литар горива у Србији
- Крај ере јефтиног гаса: Украјина затворила руски гасовод ка Европској унији
- „Била је саботажа&qуот;: Данска затворила истрагу о експлозији гасовода Северни ток, кривац и даље непознат
- Ударац „флоти у сенци&qуот;: Зашто су важне нове санкције САД против руског нафтног сектора
- Договор Венецуеле и Гвајане: Неће бити сукоба око спорне територије богате нафтом
(ББЦ Невс, 06.16.2025)

















