Ova zemlja je odlučila da bude najveća vojna sila u Evropi: Počelo ozbiljno naoružavanje, investicije su ogromne, a sve to zbog jednog čoveka: "Sad nam se može!"
Blic pre 7 dana

Nemačka će povećati vojne izdatke za više od dve trećine do 2029. godine, čime će prestići Francusku i Ujedinjeno Kraljevstvo i pozicionirati se kao lider novog talasa naoružavanja unutar NATO saveza, piše britanski Fajnenšel tajms. Predstavnici najveće evropske ekonomije objašnjavaju ovaj radikalni zaokret strahom od Rusije, kao i pritiskom SAD, odnosno Donalda Trampa, koji zahteva mnogo veća ulaganja od članica nego što je to do sada bila praksa.
Dakle, prema planovima koje je u utorak predstavio ministar finansija Lars Klingbajl, vojni rashodi Nemačke trebalo bi da dostignu 162 milijarde evra godišnje do 2029. godine. Ovaj iznos uključuje godišnju vojnu pomoć Ukrajini od oko 8,5 milijardi evra, što znači da će osnovni vojni rashodi dostići 3,5 odsto BDP-a u naredne četiri godine. - Moramo biti svesni da se i Rusija dodatno naoružava. Naš politički zadatak je da obezbedimo da i u budućnosti možemo bezbedno