Рајан Гигс: Шта се десило са тренерском каријером иконе Манчестер јунајтеда
Три године од његовог последњег меча у улози селектора Велса, многи се питају да ли ће се уопште и када, Гигс вратити фудбалу.
Рајан Гигс је најтрофејнији фудбалер Премијер лиге и бивши успешни селектор репрезентације Велса.
Зашто онда неки сматрају да се налази у фудбалском запећку?
Упркос свему што је постигао у фудбалу, две године пошто су одбачене оптужбе против њега за породично насиље, једина улога коју је овај 51-годишњак донедавно обављао била је функција директора фудбалских операција у Салфорд ситију - клубу из Друге лиге (четврти ранг такмичења) чији је сувласник заједно са његовим пријатељима и бившим саиграчима из Манчестер јунајтеда.
Гигс је званично проглашен невиним након што је његова бивша девојка одбила да пружи доказе на поновљеном суђењу.
Некадашњи фудбалер, који је све време негирао кривицу, одлучан је да настави тренерску каријеру.
Али док и сама Премијер лига тек треба да пронађе место за Гигса у Кући славних и у тренутку када је прошло чак више од три године од његовог последњег меча у улози тренера, многи се питају да ли ће се уопште и када, Гигс вратити фудбалу.
Крајем септембра 2025., објављено је да је Гигс отишао са места спортског директора у Салфорд ситију и да размишља о повратку у тренерски посао.
Прошло је нешто више од три године откако је Гигс последњи пут био на челу неког тима - репрезентације Велса.
Напустио је место селектора Велса у јуну 2022. године због суђења по оптужби за породично насиље.
Није био у прилици да води тим на Светском првенству у Катару.
Бивши освајач титуле шампиона Премијер лиге са Манчестер јунајтедом био је спортски директор Салфорд ситија од почетка 2024. године, клуба чији је сувласник био са такозваном 'Класом 92', пре него што је група коју су предводили Гари Невил и Дејвид Бекам преузела контролу.
Гигс је повремено седео на клупи Салфорда, помагавши тренеру Карлу Робинсону, делујући као један од његових помоц́них тренера.
Велшанин се сада повукао из клуба и верује се да жели да се врати тренерском послу.
Он је и дуго био виђен или 'пројектован' за тренера.
После лошег периода Манчестер јунајтеда под Дејвидом Мојесом у првој сезони после одласка чувеног Алекса Фергусона, Гигс је преузео узде као привремени шеф до краја сезоне када је Мојес отпуштен у априлу 2014. године.
У четири утакмице као привремени тренер 'Црвених ђавола', победио је у две, ремизирао у једној утакмици и изгубио у једном мечу.
Гигс је потом именован за селектора мушке репрезентације Велса у јануару 2018. године, после одласка Криса Колмана у Сандерленд, а његова прва утакмица била је победа од 6:0 над Кином.
- Рајан Гигс: Пут легенде Манчестер Јунајтеда до клупе Велса
- Бивша звезда Манчестер Јунајтеда ослобођена кривице за насиље над девојком
- Славни фудбалер Рајан Гигс негира да је напао бившу девојку
Више од четврт века је прошло од када је Гигс постигао један од култних голова у историји ФА Купа, када је после фудбалског слалома постигао гол против Арсенала 1999. и тако осигурао место Манчестер јунајтеду у финалу.
У истом такмичењу, Гигс се у јануару 2025. вратио на фудбалску позорницу када је његов Салфорд сити после кратког путовања стигао у оближњи Манчестер на дуел против Ситија (0:8).
Гигс је већ месецима седео на клупи на Салфордовом стадиону Мур лејн, а очекивано је било и да ће са уживањем дочекати сусрет са тимом у којем је и тренирао пре него што је са 14 година прешао у Манчестер јунајтед.
Али за многе гледаоце ово је било први пут да после толико времена виде Гигса.
У исто време, био је то и подсетник на његову тренерску каријеру која је била обележена бројним контроверзама.
Кључни члан Манчестер јунајтеда у историјској трострукој круни освојеној 1999. године, Гигс је на Олд Трафорду био и тренер/играч и привремени тренер.
Затим је постао селектор Велса у јануару 2018, а ту селекцију је водио и током квалификација за Европско првенство 2020, које је због епидемије ковида одржано у лето 2021. године.
Али после његовог хапшења због сумњи за напад које се десио у новембру 2020, Гигс се повукао, пре него што је и званично поднео оставку на место селектора 2022. године.
Суђење
Гигса је затим чекао судски процес, али порота није успела да већински донесе осуђујућу пресуду по тужби по којој је напао његову бившу девојку Кејт Гревил и њену сестру Ему током инцидента који се одиграо у новембру 2020. године.
Порота није успела ни да већински донесе пресуду по оптужби да је Гигс током три године Кејт Гревил подвргавао контроли и принуди.
Гигс је тврдио да никада није напао жену, али је признао да у свим његовим претходним везама није био веран.
Иако је његов адвокат Крис Дау рекао да су оптужбе за физичким злостављањем лажи „заједљиве&qуот; жене, током суђења су јавно прочитане бројне увредљиве поруке које је Гигс слао Гревил.
Гигс је признао и да јој је у једној поруци претио.
Тужилаштво је на крају, 2023. године, донело одлуку да повуче оптужбе, након што је Гревил изјавила да се осећа „исцрпљеном&qуот; целим процесом и да више није у стању да поново сведочи, што је значило да сама одустаје од планираног обновљеног суђења.
Гигс је тако ослобођен кривице, док је Дау изјавио да његов „дубоко растерећени&qуот; клијент намерава да „поврати своју каријеру и живот као невин човек&qуот;.
Ипак, са таквом репутацијом, додатно оптерећеном признањима о ванбрачним везама обелодањеним током суђења, његова будућност није била толико извесна.
Гигс је у том тренутку имао 10 одсто удела у Салфорд ситију, клубу који је 2014. купио заједно са бившим саиграчима из Манчестер јуњтеда Геријем и Филом Невилом, Никијем Батом и Полом Сколсом, и то му је омогућило да се тихо врати фудбалу.
За разлику од некадашњег тренера Манчестер јунајтеда, Алекса Фергусона који се на суђењу појавио као сведок Рајана Гигса, група позната под именом „Класа '92&qуот; држала се по страни током суђења.
Ипак, његови бивши саиграчи, а међу њима је био и Дејвид Бекам који је такође инвестирао сопствени новац у Салфорд сити, после свега су стали на страну свог пријатеља.
Салфорд сити никада није званично објавио именовање Гигса за спортског директора клуба када се он први пут појавио на клупи.
Клупски Јутјуб канал је зато објавио интерни интервју са њим, током којег је Гигс приказан како током тренинга поред аут-линије помаже шефу стручног штаба Карлу Робинсону.
Робинсон Гигсову помоћ описује као „изузетну&qуот;, а тим је показао завидну форму у борби за пласман у виши ранг (али није успео - и даље је четвртолигаш).
Гигс има истакнуто место и у документарном филму о Салфорд ситију приказаном раније на Скај телевизији.
Манчестер јунајтед, у којем је Гигс одиграо рекордних 963 утакмица током 25 година, тада је поздравио повратак њихове некадашње звезде.
Било је и неколико позива Гигсу да се на мање важним утакмицама појави у свечаној ложи, а био је присутан и на промотивном скупу одржаном прошлог лета у Индонезији када је представљен Јунајтедов званични далекоисточни клупски партнер, Мејбенк.
Али иако све ово наводи на реинтеграцију, спортски свет је остао углавном уздржан.
Без обзира на рекордних 13 титула у Премијер лиги, Гигс се и даље не налази на листи од 24 предложених фудбалера за Кућу славних.
Током 2024. године он се није нашао у ужем избору номинованих, па су многи закључили да је управо контроверза у вези са целим случајем разлог његовог одсуства.
Премијер лига је одбила да коментарише разлоге због којих Гигс није номинован.
ББЦ Спорт је из бројних извора дошао и до информације да Гигс није био у конкуренцији да поново преузме националну селекцију Велса када је њихов Фудбалски савез прошле године отпустио Роба Пејџа са те функције.
Неки старији чланови савеза су били забринути због ризика да би његов повратак могао да се суочи са противљењем, јер не би био у складу са стратегијом савеза названу „За њу&qуот; усмереној ка трансформацији перцепције женског фудбала у Велсу.
Гигс, који је током Светског првенства у Катару 2022. гледао утакмице националног тима у бару надомак његовог дома у Чеширу, није се званично кандидовао за ту улогу.
Фудбалски савез Велса је за селектора именовао Крега Беламија и тако многе оставио да се питају када ће некадашњи крилни нападач добити шансу да се врати у руководеће структуре савеза.
- Џим Ретклиф: Ко је човек који купује удео у Манчестер јунајтеду
- Тајна која није могла бити сачувана: Како је Алекс Фергусон напустио Манчестер јунајтед
- Прича о сер Мету Безбију - од рата, преко кобног лета из Београда, до династије
„Знам да је био веома разочаран због тога што је морао да се повуче са клупе Велса&qуот;, рекао је Дејв Адамс, функционер у Фудбалском савезу Велса који је са Гигсом провео годину дана на овом послу, раније за ББЦ Спорт.
„Сигуран сам да му је то тешко пало, јер претпостављам да и даље има тај такмичарски инстинкт који је поседовао и током играчке каријере.
„Када тренери проведу неко време ван фудбала, могу да се врате као помоћници, али то мора да буде на нивоу који одговара њиховом угледу и искуству.
„Да негде постоји неки његов бивши саиграч који води такав клуб, онда би то била идеална ситуација, али из његове генерације их нема пуно на позицији која би му користила.
,,Ово је изузетно такмичарско тржиште и млади тренери су веома тражени, тако да за Гигса нема превише могућности које би му ишле у корист.
,,Сваком власнику клуба је потребан неко ко има победнички менталитет, рођени победник, неко ко би могао да подигне стандарде у клубу.
„Његови резултати на клупи Велса показују начин на који је извео успешну транзицију и то је управо оно што власници клубова и траже од својих тренера.
„Ова игра се брзо мења, а када сам последњи пут причао са Рајаном он је стално гледао и анализирао утакмице, тако да је он и даље у току и ја сам сигуран да би био у стању да се адаптира&qуот;.
Други су, међутим, забринути.
Активисти који се баве породичним насиљем су 2023. године изразили разочарање када је тужилаштво донело одлуку да одустане од поновног суђења.
ББЦ Спорт се обратио добротворној организацији Женска помоћ у вези са видљивијом улогом у Салфорд ситију и изгледима да се он врати тренерском послу.
У саопштењу које је уследило, истиче са да је „обесхрабрујуће гледати како се наводни починиоци злостављања помињу као кандидати за повратак на позиције утицаја и моћи&qуот;.
„Фудбал је глобални спорт који страсно прате милиони дечака и младића који се угледају на фудбалере, тренере и функционере.
„Фудбалски клубови, као и сама спортска индустрија, имају одговорност да очувају углед, једнакост и безбедност за жене и децу.&qуот;.
„Женска помоћ је кроз сарадњу са фудбалским клубовима показала колико је утицајно такво партнерство.
„Надамо се да ће се још више клубова угледати на такве примере и искористити прилику да остваре праве промене&qуот;, писало је у саопштењу.
У разговору за ББЦ радио, уочи поменуте утакмице у ФА купу против Манчестер ситија, Гигс је потврдио да „једног дана&qуот; жели да се врати на клупу.
„Опробао сам као селектор Велса и допао ми се тај посао&qуот;, рекао је Гигс.
„У овом тренутку уживам на позицији спортског директора у Салфорду и уживам да гледам како тим игра.
„Срећан сам на овој позицији, али једног тренутка бих волео да се вратим на клупу.
„На дан када се игра утакмица и даље осећам велико узбуђење, сад вероватно више него икада пре&qуот;, говорио је.
Зашто Гигс није баш најпожељнији избор за тренера?
Они који су блиски са Гигсом инсистирају на томе да се он није ни кандидовао за било какву тренерску позицију и да ће, нако периода самопреиспитивања и времена проведеног са породицом, ове године можда бити одлучнији у жељи да се врати у фудбал.
Али, да ли је то уопште реално?
„Тренер није само посао који подразумева тренирање групе играча, он је такође и амбасадор&qуот;, каже Том Џотички, стручњак за репутацију фудбалских тренера.
„Иако Гигс није био осуђен због било каквих криминалних радњи, судски случај је открио непримерено понашање и сваки клуб ће морати и то да узме у обзир када буде одлучивао о томе да ли је Гигс прихватљиво решење.
„Мораће да мисле и о реакцији спонзора и других комерцијалних партнера, али и навијача&qуот;.
„Навијачка база се драстично променила у последњих неколико година.
„Више од 25 одсто навијача који долазе на мечеве Премијер лиге су жене, за разлику од 15 одсто колико их је било 2005. када је Гигс био у најбољим играчким годинама.
„Сваки клуб који буде пожелео да ангажује Гигса наићи ће на потенцијалну реакцију женског дела навијачког корпуса, а то може да има одјека и код комерцијалних партнера&qуот;.
Џотички верује да би Гигсу било једноставније да каријеру обнови негде у иностранству, а да би му једина нада да настави са послом у Енглеској била да пронађе „неки клуб са безобзирнијим власником којем су битнији резултати остварени на терену него оно што се догађа ван њега&qуот;.
„А ако временом и успе да то оствари, мораће да буде спреман да се суочи са оптужбама јавности&qуот;, додаје он.
„Биће му потребна медијска стратегија да би се изборио са свим изазовима или ће ризиковати да буде суочен са бесконачним питањима која би се тицала његове компетентности као узора младих&qуот;.
- Шта спаја Црвену звезду и Манчестер, мада не Сити
- Преминуо Боби Чарлтон, фудбалска легенда Енглеске и Манчестер Јунајтеда
Гигс има још много ствари које га тренутно окупирају.
Његов син Зак, који је у јуниорском погону Шефилд јунајтеда, има изузетно обећавајућу каријеру пред собом.
Недавно је позван и у репрезентацију Велса за играче до 19 година.
У новембру 2024. је Гигс поново постао отац, након што је његова партнерка родила ћерку.
Заједно са некадашњим саиграчем из Манчестер јунајтеда Геријем Невилом, Гигс је 2019. отворио Сток Ексчејнџ хотел у Манчестеру.
Почетком 2025., локални медији су известили да хотели послују са великим губицима.
Са браћом Филом и Геријем Невилом и још двојицом саиграча из Манчестера, Полом Соколсом и Никјем Батом, у марту 2025. отворио је још један хотел у Манчестеру - Фудбал.
Гигс има и удео у послу са теренима за падел - игром за коју каже да покушава да је игра „скоро сваког дана&qуот;.
Али што се тиче посла, Гигс је раније рекао да је његово срце у тренерском послу и да је то схватио када је 2014. постављен за привременог тренера Манчестер јунајтеда на четири утакмице.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Како је легендарни Џорџ Бест завршио у сеоском клубу на истоку Енглеске
- Човек који је планирао да трансформише Манчестер Јунајтед и како су га у томе спречили
- Сер Алекс Фергусон: Икона Манчестер јунајтеда и Абердина у седам прича
(ББЦ Невс, 09.29.2025)














