Nestašica bakra zabrinjava industriju: "Rastući deficit i sve veća dominacija Kine na tržištu prete da destabilizuju globalne lance snabdevanja"
Blic pre 3 dana

Međunarodna agencija za energiju (IEA) očekuje da će se u narednoj deceniji pojaviti veliki deficit bakra, s obzirom na nagli porast potražnje za tim metalom. Ako se globalno rudarstvo bakra ne širi ubrzanim tempom, potražnja bi mogla da premaši ponudu za čak 30 procenata. U međuvremenu, očekuje se da će pojava nekoliko novih sila bakra izazvati dominaciju Kine na globalnom tržištu bakra razvojem novih rudarskih projekata.
Do 2035. godine mogla bi postojati nestašica bakra i do 30 procenata kako se globalna potražnja povećava, uglavnom zbog energetske tranzicije i razvoja veštačke inteligencije, rekao je analitičar kritičnih minerala IEA Šobhan Dir na godišnjoj konferenciji Udruženja kritičnih minerala u decembru. Sektor rudarstva bakra suočava se sa nekoliko izazova, uključujući pad kvaliteta rude, rastuće troškove kapitala i duge vremenske okvire za razvoj projekata. Zbog toga je












