Немачки канцелар за говорницом подигао узбуну! "Пакс Америцана" је готова, упутио жестоке критике Ангели Меркел: Ако се то деси... Путин мења границе (видео)
Курир 14.12.2025 | Блиц/Јутарњи лист)

Он је на страначком скупу критиковао бившу канцеларку Ангелу Меркел, упоређујући њену политику са политиком британског премијера Невила Чемберлена из 1938. године, док је Владимира Путина упоредио са Адолфом Хитлером.
Говорећи у на конгресу Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ) у Минхену, Мерц је поручио да је ера такозване "Пакс Америцана", послератног поретка у којем су САД деценијама гарантовале европску безбедност, у великој мери завршена. Упозорио је да Европљани не смеју гајити илузије да ће се америчка спољна политика након Доналда Трампа вратити старој предвидивости, наглашавајући да се стратешки приоритети Вашингтона већ годинама мењају. - Трамп се није појавио преко ноћи,











