Стаменковић: ВЈТ крши закон објавом да сам позван на саслушање, одбили достављање предмета

Бета 30.01.2026

Председник Високог савета тужилаштва (ВСТ) Бранко Стаменковић је саопштио да је Више јавно тужилаштво у Београду (ВЈТ), односно главни тужилац ВЈТ Ненад Стефановић и поступајући тужилац Александар Милошевић, супротно Законику о кривичном поступку пре утврђивања постојања основа сумње објавили да је он позван на саслушање у својству осумњиченог због наводног извршења кривичног дела "несавестан рад у служби".

Стаменковић је пов одом саопштења ВЈТ, у којем се наводи да је министар правде Ненад Вујић поднео кривичну пријаву против њега, навео да је то противзаконито јер је објављено пре него што је утврђена основана сумња да је било које лице извршило било које кривично дело које се гони по службеној дужности. 

Стаменковић је пријављен јер је између 25. децембра 2025. године до 16. јануара 2026. године наводно прекршио Закон о ВСТ и Пословник о раду ВСТ, подневши ВСТ-у шест приговора на тужилачке изборе због повреде изборног права на више бирачких места, сазивањем електронске седнице мимо услова предвиђених Пословником.

Председник ВСТ је у саопштењу оценио да је министар Вујић "свестан да лажно пријављивање представља кривично дело", у својој кривичној пријави навео "само делимичне чињенице" у вези се одржавањем наведене седнице.

Министар је "у потпуности изоставио све друге радње које су предузете и које су довеле до поништавања законито организованих и спроведених избора за чланове Савета, а посебно своје радње и радње других чланова Савета у мањини које заиста могу представљати извршење кривичног дела Несавестан рад у служби", наводи Стаменковић у саопштењу.

Стаменковић такође сматра да су подносиоц кривичне пријаве и руководиоц ВЈТ деловали у "очигледном садејству, имајући у виду и сва досадашња саопштења и јавне иступе Ненада Вујића и Ненада Стефановића у којима су се на крајње негативан начин изјашњавали о (његовом) раду".

"С тим у вези 29. јануара сам се обратио ВЈТ са иницијативом (за) увид у наведени предмет Вишег јавног тужилаштва у Београду, ради утврђивања околности о постојању сумње у законитост и непристрасност њиховог поступања и разматрања околности о постојању важних разлога за доделу у рад овог предмета (ВЈТ)", додао је Стамејковић. 

ВЈТ је, упркос томе, одбило да списе предмета достави Врховном јавном тужилаштву на увид, што Стаменковић сматра "директним кршење Закона о јавном тужилаштву".

"(Тиме) се додатно доказују сви претходно наведени разлози о изразитој сумњи у непристрасност и законитост у поступању тог јавног тужилаштва и његовог главног јавног тужиоца као и поступајућег јавног тужиоца у овом предмету", указао је Стаменковић.

(Бета, 30.01.2026)

Повезане вести »

Кључне речи

Хроника, најновије вести »