Сећање које не бледи! 82 године од депортације новосадских Јевреја: Положени венци код Синагоге
Дневник 26.04.2026

Дан сећања на депортацију новосадских Јевреја у логоре смрти, пре 82 године, један од најтрагичнијих догађаја у Новом Саду, обележен је полагањем венаца код спомен-плоче у дворишту Синагоге.
Од 1.900 депортованих 26. априла 1944, неколико месеци пре краја Другог светског рата, само њих 300 је преживело. Они, по речима председника Јеврејске општине Нови Сад Ладислава Трајера, чине језгро данашње новосадске јеврејске заједнице. – Из зграде новосадске синагоге депортовано је 1.900 Јевреја, од којих је у озлоглашеном логору Аушвиц животе изгубило 1.600 жена, деце и мушкараца, само зато што су били друге вере и нације – истакао је Трајер. – Окупатор их је









