УАЕ напушта ОПЕК: Нови ударац усред кризе Ормуског мореуза
Н1 Инфо 28.04.2026 | Александра Годфроа

Уједињени Арапски Емирати, један од највећих произвођача нафте на свету, најавили су да ће напустити ОПЕК и ОПЕК Плус.
Излазак из организација произвођача нафте долази у тренутку кризе на нафтном тржишту изазваном затварањем Ормуског мореуза. Услове отварања мореуза Иран је послао САД-у. У Вашингтону се о предлогу, званично, нису изјаснили. Ормуски мореуз, кроз који је пролазила петина светске нафте, и даље је затворен. А производња нафте земаља Персијског залива које од Ормуског мореуза зависе пала је у априлу за 57 одсто у односу на период пре рата. Ефекат овога осећају сви,








