Социјалдемократе Аустрије: Грађани Србије се боре за демократију, Европа мора да буде уз њих

Грађани Србије кроз протесте показују да желе демократију, владавину права и европску будућност, поручила је портпаролка Социјалдемократске партије Аустрије (СПÖ) за европска питања Пиа Мариа Винингер током посете Београду уз оцену да Европска унија мора да буде уз њих.
"Стојим уз грађане Србије који излазе на улице борећи се за демократију, људска права и владавину права. Србија се налази на раскршћу: или ће наставити ауторитарним путем или ће изабрати европски пут", поручила је.
Винингер се у Београду састала са представницима проевропске опозиције, цивилног друштва и студентима, а у фокусу разговора били су, како је навела, репресија над учесницима протеста, стање у правосуђу, борба против корупције, слобода медија и услови за демократске изборе.
Она је оценила да протести показују да постоји снажна жеља за променама, те да је важно да се тај политички замах претвори у, како је рекла, убедљиву алтернативу на наредним изборима.Додала је да надлежни органи морају да прекину са застрашивањем демонстраната, коначно омогуће независну истрагу трагедије у Новом Саду и обезбеде слободне и поштене изборе.
Она је оценила и да је "оштрији приступ Европске уније према Београду исправан", укључујући замрзавање европских средстава и увођење циљаних санкција против одговорних за кршења људских права.
"Сада је на председнику (Србије Александру) Вучићу и његовој влади да поново учине процес приступања Европској унији кредибилним. За то нису довољне само најаве, већ конкретне и мерљиве реформе. Ко жели да постане део европске породице, мора да поштује европске вредности демократије, владавине права и људских права и да их спроводи у пракси. Грађани Србије су јасно показали којим путем желе да иду. Европа их на том путу не сме оставити саме", додала је.
(Бета, 29.05.2026)










