Hiljade Čeha ponovo na ulicama zbog plana vlade da se javni tv i radio servis finansira iz budžeta
Danas pre 1 dan | Beta

Hiljade Čeha protestovalo je danas ponovo, pred zgradom Češke televizije u Pragu, zbog plana vlade premijera Andreja Babiša da ukine pretplatu radio i tv javnog servisa i od naredne godine počne da ih finansira iz budžeta, svotom manjom za 15 odsto od dosadašnje, jednakom onoj iz daleke 2008. godine.
Taj predlog izmena zakona o finansiranju bez javne rasprave usvojila je ove sedmice vlada, a žestoko ga je kritikovala češka opozicija i najavila da će se obratiti Ustavnom sudu Češke. Iako premijer Babiš i ministar kulture Oto Klempirž odbijaju optužbe da time nameravaju da stave javni servis pod svoju kontrolu, odbacili su predloge da se usvoje ustavne garancije da Češka televizija (ČT) i Češki radio (ČRo) ostaju nezavisni. „Nećemo vam farbati stvari u ružičasto.












