Povodom Dana državnih službenika nagrađeni Novi Pazar, Kragujevac, Vrnjačka Banja

Dan državnih službenika Srbije je danas proslavljen prvi put, a povelje su dobili Novi Pazar i Kragujevac kao najbolje gradske uprave, a Vrnjačka Banja kao najbolja opštinska uprava.
Na svečanosti u Beogradu su priznanja dobile su i Nacionalna akademija za javnu upravu, Pravosudna akademija i Diplomatska akademija jer imaju ključnu ulogu u obuci i razvoju kadrova.
Na skupu u Palati Srbija je rečeno da je Dan državnih službenika posvećen ljudima čiji rad najčešće ostaje nevidljiv u javnosti - onima koji pripremaju svaki izdat dokument, elektronske usluge, upis deteta u vrtić, rešenja koje građani dobijaju od države.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović je uručila priznanja i kazala da će država, kao i u modernizaciju i digitalizaciju, nastaviti da ulaže u znanje, profesionalni razvoj i napredovanje državnih službenika, da se dodatno osnaže njihov status i položaj jer "profesionalna i motivisana javna uprava nije trošak, već investicija u snagu države i poverenje građana".
Otpravnica poslova i zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva je kazala da je "profesionalna javna uprava, zasnovana na zaslugama i usmerena na potrebe građana, jedan od najčvršćih temelja daljeg napretka Srbije na njenom putu ka EU, a EU će ostati posvećena podršci reformama koje pomažu da se javna uprava razvija, modernizuje i bolje služi građanima u lokalnim zajednicama".
Napomenula je da je "izgradnja efikasne, profesionalne i građanima usmerene uprave jedan od temelja reforme javne uprave, koja se u Srbiji sprovodi uz kontinuiranu podršku EU".
Na skupu je rečeno da EU duže od dvadeset godina ulaže u modernu i profesionalnu javnu upravu u Srbiji, sa ukupno oko 265 miliona evra podrške.
Predsednik Opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović je kazao da je povelja koju su dobili "duboka potvrda da su trud, profesionalizam i vizija koju ulažemo u razvoj lokalne samouprave prepoznati na najvišem nivou".
"Ova povelja pripada svakom službeniku u opštini koji svoj posao ne posmatra kao puko izvršavanje dužnosti, već kao istinsku službu svom narodu i zajednici", rekao je Đurović.
(Beta, 22.06.2026)












