Šta sa radioaktivnim otpadom ako Srbija dobije nuklearnu elektranu

RTS pre 2 sata
Šta sa radioaktivnim otpadom ako Srbija dobije nuklearnu elektranu

Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana ponovo je pokrenulo pitanje o kojem javnost malo zna, a koje izaziva opravdanu zabrinutost – kako će se zakonski regulisati skladištenje i odlaganje radioaktivnog otpada i ko je za njega pravno odgovoran. O normativnom okviru, kaznama i primerima iz prakse za emisiju "U središtu pažnje" Prvog programa Radio Beograda govorila je Maša Mišković, docentkinja Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Iako Srbija još nema nuklearnu elektranu, pitanje radioaktivnog otpada nije novo. Ono dobija na značaju u svetlu novih energetskih strategija. Docentkinja Maša Mišković objašnjava da u ovoj oblasti najpre treba precizno razlikovati dva ključna pojma – privremeno skladištenje i trajno odlaganje. "Terminološki precizno, skladištenje je privremeno čuvanje radioaktivnog otpada, dok je odlaganje trajno rešenje, odnosno konačno zbrinjavanje. Mi imamo normativno-pravni

Radioaktivni Otpad »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »