Dodeljena svedočanstva prvoj generaciji nastave na hrvatskom jeziku u Beogradu

Prvoj generaciji učenika koji su pohađali nastavu hrvatskog jezika sa elementima nacionalne kulture u Beogradu večeras su dodeljena svedočanstva o uspešno završenoj prvoj godini školovanja.
Program organizuje Hrvatsko nacionalno veće, a priznat je i finansiran od strane Republike Hrvatske. Učenicima su uručena svedočanstva koja predstavljaju zvanična dokumenta o poznavanju hrvatskog jezika. Ova potvrda može poslužiti kao dokaz znanja jezika u slučaju nastavka školovanja u Hrvatskoj.
Svedočanstva je dobilo 12 učenika osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, koji su tokom školske godine pohađali ovu besplatnu nastavu na hrvatskom jeziku.
{Image2}
Zamenik ambasadora Hrvatske u Beogradu Ivan Zeko-Pivač rekao je agenciji Beta da je reč o prvom organizovanom obliku nastave na hrvatskom jeziku u Beogradu 30 godina od uspostavljanja bilateralnih odnosa dve zemlje, te ocenio to kao značajan korak za hrvatsku zajednicu.
"Pokretanje ovog programa bio je hrabar i vizionarski projekat koji zaslužuje najviše pohvale. Njime je našim sunarodnicima omogućeno da u punom kapacitetu neguju svoj jezički identitet, tradiciju i kulturu tamo gde žive i rade. Posebno želim da zahvalim roditeljima koji su prepoznali važnost ovog koraka, kao i predanoj predavačici i organizatorima koji su uložili trud da ova školska godina protekne na najvišem nivou", rekao je.
Istakao je da hrvatska zajednica u Beogradu nije velika za razliku od Vojvodine te je zbog toga ovakav oblik nastave još značajniji.
Prostor u kom se nastava održava je na korišćenje Hrvatskom nacionalnom veću dala Vlada Srbije, što je takođe istaknuto kao dobar primer dobrosusedskih srpsko-hrvatskih odnosa.
{Image3}
"Pre šest godina ovaj prostor smo dobili od Vlade Republike Srbije. U ovih šest godina bilo je mnogo lepih događaja koji su okupljali hrvatsku zajednicu u Beogradu, ali isto tako i sve druge koji su se želeli upoznati sa našom bogatom kulturom i tradicijom. Zahvaljujući sredstvima koje nam je osigurala Vlada Hrvatske kroz Središnji državni Ured za Hrvate izvan Hrvatske i kroz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Evropske unije naši se programi mogu odvijati na jednom visokom profesionalnom nivou, u kontinuitetu", rekao je Marin Piuković upravitelj Fondacije Antun Gustav Matoš, gde se nastava održava.
Iz Hrvatskog nacionalnog veća najavljeno je da se od jeseni planira upis nove generacije učenika.
(Beta, 22.06.2026)









