UN upozorava: Socijalna karta ostavila bez pomoći više od 60.000 građana, među najpogođenijima Romi
ROMinfomedia pre 8 sati

Digitalizacija sistema socijalne zaštite u Srbiji i primena Zakona o socijalnoj karti našli su se u centru pažnje najnovijeg izveštaja Radne grupe Ujedinjenih nacija za biznis i ljudska prava, koja je nakon prošlogodišnje posete Srbiji upozorila na ozbiljne posledice koje nove tehnologije mogu imati po najugroženije građane.
U izveštaju se navodi da je od uvođenja sistema Socijalne karte 2022. godine više od 60.000 građana izgubilo pravo na socijalnu pomoć, što predstavlja oko četvrtinu dotadašnjih korisnika. Stručnjaci Ujedinjenih nacija posebno ističu zabrinutost zbog mogućih grešaka u obradi podataka, netransparentnosti algoritama i nedostatka procene uticaja ovakvih digitalnih sistema na ljudska prava. Među grupama koje su najviše pogođene primenom ovog sistema nalaze se pripadnici










