Termoelektrane u Srbiji emitovale pet puta više sumpor-dioksida nego što je dozvoljeno

Danas pre 2 sata  |  Beta
Termoelektrane u Srbiji emitovale pet puta više sumpor-dioksida nego što je dozvoljeno

U termoelektranama na ugalj u Srbiji emisije sumpor-dioksida su prošle godine bile pet puta iznad dozvoljene granice, dok su emisije praškastih materija prvi put premašile zakonom dozvoljene vrednosti od 2018, navodi se u danas objavljenom izveštaju mreže Benkvoč (Bankwatch).

Emisije sumpor-dioksida iz 14 blokova termoelektrana na ugalj obuhvaćenih Nacionalnim planom za smanjenje emisija (NERP) iznosile su 177.756 tona, dok je maksimalna dozvoljena granica za 2025. godinu, utvrđena NERP-om za 18 velikih ložišta, bila 34.898 tona. „U apsolutnim vrednostima, ovo predstavlja smanjenje u odnosu na 205.925 tona prijavljenih za 2024. godinu, ali je i dalje daleko od usklađenosti sa zakonskim propisima, a svakako nije dovoljno da bi emisije

Povezane vesti »

Društvo, najnovije vesti »