Mreža ekoloških organizacija Bankwatch: Zagađenje iz termoelektrana u regionu 6,6 puta veće od dozvoljenog
Insajder pre 1 sat | FoNet

Emisije zagađenja u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Kosovu i Severnoj Makedoniji, osam godina pošto su standardi kontrole zagađenja stupili na snagu prema Ugovoru o energetskoj zajedni, bile su 6,6 puta veće od dozvoljenog, navedeno je u danas objavljenom izveštaju Bankwatcha, preneo je Radio Slobodna Evropa.
Zagađenje, ilustracija. Foto: Srđan Ilić Izveštaj pod naslovom "Usklađuj se ili zatvori" odnosi se na propuste sprovođenja zakona o emisijama sumpor-dioksida (SO2) iz zastarelih termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu, koji su 2025. godine premašili zakonska ograničenja. Elektrane na ugalj u Bosni i Hercegovini bile su najveći emiteri SO2, sa 196.940 tona, što je 12,7 puta više od ograničenja, a prati ih Srbija sa 177.756 tona, što je 5,1 puta više od












