Opozicija: Otpuštanja u pokrajinskoj administraciji politička osveta

Opozicioni poslanici u Skupštini Vojvodine ocenili su danas da su otpuštanja u pokrajinskoj administraciji, koja su zvanično obrazložena kao racionalizacija radnih mesta, zapravo osveta kadrovima koji su politički nepodobni.
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) u Skupštini Vojvodine Dejan Kulja rekao je na konferenciji za novinare uoči sednice pokrajinske skupštine da je više od 150 zaposlenih u administraciji, od planiranih 500, već otpušteno ali i ocenio da je u pitanju "lažna ušteda".
"Ko nam govori o racionalizaciji, ko nam govori o štednji? Maja Gojković? Neko ko je u toku 2025 godine potrošio 30 miliona dinara na putovanja, višestruko više nego sve ostale vlade do sada", naveo je Kulja.
On je kazao da je među otpuštenima i pravnica Nela Jelić, majka petoro dece, dok se, po njegovim rečima, istovremeno na desetine novih zapošljava pod ugovorom o delu na određeno vreme i na privremene i povremene poslove.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Milan Vasiljević naveo je da su među otpuštenima u pokrajinskoj administraciji i oni kojima je ostalo dve godine do penzije ili teško bolesni.
"Oni su prosto otpušteni i vršena je odmazda za sve one koji nisu hteli da idu u Ćacilend, nisu hteli da budu u sistemu sigurnih glasova i nisu hteli da rade onako kako im se kaže, a često i suprotno od zakona", rekao je Vasiljević.
Jedan od otpuštenih radnika u pokrajinskoj administraciji, Vasil Nastovski, rekao je da u zgradi Pokrajinske vlade i danas sede ljudi koji su "uplašeni i dalje ne smeju da izraze svoje mišljenje", te da ne smeju ni da se jave onima koji su dobili otkaze, kako i sami ne bi ostali bez posla.
Dodao je da je veliki broj onih koji su otpušteni u “nezavidnim materijalnim situacijama”, i naveo da se nada da se neće nastaviti sa ucenjivanjem ljudi.
"Jako je veliki strah i atmosfera je apsolutno loša. Sve ono što je nekada bilo u ovoj instituciji sada više nije. To je sada jedna institucija koja više ne funkcioniše, tu više niko s koga ne radi svoj posao, to je nešto što je postalo apsolutno partijsko jedno utočište i partijsko mesto gde se apsolutno na sve moguće načine zapošljavaju ljudi", naveo je Nastovski.
Dodao je da je u sekretarijatu u kojem je bio zaposlen, od 36 radnika čak 16 ljudi zaposleno na privremeno-povremenim poslovima, "dok se istovremeno otpuštaju neki od stalno zaposlenih, među kojima i bolesne kolege".
U Skupštini Vojvodine u 10 časova je počela sednica na kojoj će, između ostalog, pokrajinski poslanici razmatrati Predlog odluke o završnom računu budžeta Vojvodine za 2025. godinu sa izveštajem o izvršenju Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu AP Vojvodine za 2025. godinu.
(Beta, 24.06.2026)









