Državni sekretar SAD Rubio započeo turneju po zemljama Persijskog zaliva

Rubio će razgovarati sa američkim saveznicima koji smatraju da su ustupci predviđeni prošlonedeljnim memorandumom o razumevanju SAD i Irana previše izdašni.
Jedna od tema razgovora moglo bi biti i osnivanje investicionog fonda od 300 milijardi dolara predviđenog memorandumom.
Rubio, koji je kasno sinoć stigao u Abu Dabi, preduzima svoju prvu diplomatsku misiju na visokom nivou u vezi sa memorandumom.
Među zemljama koje Rubio posećuje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuvajt.
U obe zemlje nalaze se strateški važne američke vojne baze, koje su se našle na meti Teherana tokom rata.
Rubio je potvrdio da će sa saveznicima SAD razgovarati o njihovom nezadovoljstvu odredbama memoranduma, i da će biti reči i o pitanjima koja njime nisu obuhvaćena.
Proteklih nedelja, Rubio pretežno nije javno učestvovao u razgovorima u vezi sa Iranom.
Pregovore sa Teheranom u Švajcarskoj prošlog vikenda vodio je potpredsednik SAD Džejms Dejvid Vens.
(Beta, 24.06.2026)










