Svetski dan roda: U novosadskoj koloniji rekordnih 75 gnezda
RTV pre 1 sat | Tanjug

NOVI SAD - Svetski dan roda obeležava se danas, a Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) tim povodom je saopštilo da najveća kolonija belih roda u Srbiji i jedna od najvećih u Evropi nastavlja da raste na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu i ove godine broji 75 aktivnih gnezda.
Na ostacima betonskog objekta pored auto-puta u Novom Sadu juče je završeno snimanje i kartiranje kolonije belih roda (Ciconia ciconia), tokom kojeg je utvrđeno prisustvo čak 75 aktivnih gnezda, a taj prirodni fenomen predstavlja najveću koloniju belih roda u Srbiji i jednu od najvećih ikada zabeleženih u Evropi. Prema dostupnim podacima, veća je samo kolonija u gradu Alfaro na severu Španije, gde je zabeleženo oko 120 gnezda. Razvoj novosadske kolonije prati se od










