Žene u medicinskim pustinjama Srbije: Kada se država povuče, žene preuzimaju teret sistema
Mašina pre 6 sati | Mašina

Dok se u javnosti najčešće govori o nedostatku lekara i dugim listama čekanja, novo istraživanje o takozvanim medicinskim pustinjama u Srbiji pokazuje da je problem mnogo dublji. Za žene koje žive u pojedinim delovima istočne Srbije i severnog Banata odlazak kod lekara ne podrazumeva samo zdravstvenu potrebu, već organizaciju celog života – prevoza, novca, čuvanja dece i snalaženja u sistemu koji sve više odgovornost prebacuje na građane. O ovoj temi razgovarali smo sa jednom od autorki istraživanja,
Istraživanje WARM (Women’s Access to Reproductive Care in Medically Underserved Areas), koje su sproveli istraživači i istraživačice Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu i Etnografskog instituta SANU, pokazalo je da medicinske pustinje nisu samo mesta u kojima nema dovoljno lekara, već sredine u kojima se država postepeno povukla iz svakodnevnih uslova potrebnih da bi ljudi zaista ostvarili pravo na zdravstvenu zaštitu. „Brojke o












