Slobodište nije mesto za tenkove: O pretvaranju memorijalnog centra u Kruševcu u „vojni park“

Danas pre 1 sat  |  Nebojša Milosavljević
Slobodište nije mesto za tenkove: O pretvaranju memorijalnog centra u Kruševcu u „vojni park“

Svakom ko je živeo u Kruševcu u drugoj polovini dvadesetog veka, rečenica „Idemo na Slobodište!“ ostala je kao jedna od najdražih uspomena za ceo život.

To je značilo da se oblači svečano, „stajaće“, odelo i da se odlazi na zborno mesto kod Spomenika kosovskim junacima. Odatle je 35 godina od 1965. do 2000. u periodu od 28. juna do 7. jula, danima koji su bezbolno i spontano spajali Vidovdan i nekadašnji Dan borca, kretala kolona građana u tihom maršu prema periferiji gde se nalazi memorijalni centar. Kruševac je tih dana bio najsvetlija tačka na kulturnoj mapi tadašnje Jugoslavije, jer su „Svečanosti slobode“

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »