„Pruga smrti“ ponovo izronila posle 42 godine: Ostaci stanice koja je postala simbol ratnog užasa

Danas pre 2 sata  |  Danas online
„Pruga smrti“ ponovo izronila posle 42 godine: Ostaci stanice koja je postala simbol ratnog užasa

Nakon više od četiri decenije provedene pod vodom, ostaci jedne od stanica na zloglasnoj „Prugi smrti“ ponovo su se pojavili na površini, otkrivajući delove infrastrukture nastale u jednom od najmračnijih poglavlja Drugog svetskog rata.

Reč je o stanici Nite, nekadašnjoj tački snabdevanja na Tajlandsko-burmanskoj železnici, koja je ponovo postala vidljiva nakon što je isušivanje akumulacionog jezera u centralnom Tajlandu dovelo do povlačenja vode sa lokacije. Pruga, duga oko 413 kilometara, povezivala je Nong Pladuk na zapadu Tajlanda sa Thanbyuzayatom u današnjem Mjanmaru, a izgrađena je u periodu od oktobra 1942. do oktobra 1943. godine, pod japanskom okupacijom. Široj javnosti poznata je i po

Tajland »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »