Sto godina Bele piramide – sećanje na srpske dobrovoljce stradale u Dobrudži
RTS pre 2 sata

Malo je mesta van granica Srbije koja čuvaju tako duboku ranu i svedočanstvo o masovnoj pogibiji naših vojnika kao što je to Dobrudža u Rumuniji, rečeno je sinoć na tribini koja je povodom obeležavanja godišnjice održana u Novom Sadu. Ovakva žrtva, procenjuju stručnjaci, obavezuje na večno prijateljstvo dva naroda – Rumunije i Srbije, a svečana ceremonija biće upriličena u septembru u znak sećanja i večne zahvalnosti borcima Prve srpske dobrovoljačke divizije.
Prva srpska dobrovoljačka divizija formirana je 16. aprila 1916. godine u Odesi. Brojala je blizu 19.000 boraca, koji su upućeni na front u Dobrudži, gde se uz ruske i rumunske trupe borili protiv udruženih nemačkih, bugarskih i turskih jedinica od avgusta do oktobra meseca. U tim borbama poginula je i ranjena gotovo polovina njih. U Beloj piramidi, spomen-kosturnici koja se nalazi u Medžidiji, počivaju kosti oko tri hiljade poginulih oficira i vojnika.











