Krčkanje u Evropi: Zašto nema više klima-uređaja?
Dojče vele pre 10 sati

Teško izdrživi toplotni talas u zapadnoj i severnoj Evropi vratio je na dnevni red pitanje – zašto tamo nema klima-uređaja? I da li će ih biti više?
U zemljama poput Sjedinjenih Država, Australije i Japana, vreli i sparni letnji meseci podnošljiviji su zahvaljujući hladnom vazduhu koji neprestano proizvode klima-uređaji. Međutim, u velikom delu Evrope „rešenje“ je da se spuste roletne, uključi ventilator i uvek ima pri ruci dovoljno ledene vode. Prema podacima američkog Ministarstva energetike, oko 90 procenata ljudi u SAD ima klima-uređaj u domu. U EU, koja ima sličnu klimu, taj procenat iznosi svega oko 20






