Zašto Evropa nema klima-uređaje? Toplotni talasi menjaju sve, a stručnjaci upozoravaju na veliki problem
NIN pre 7 sati | DW / Martin Kubler

Teško izdrživi toplotni talas u zapadnoj i severnoj Evropi vratio je na dnevni red pitanje – zašto tamo nema klima-uređaja? I da li će ih biti više? U zemljama poput Sjedinjenih Država, Australije i Japana, vreli i sparni letnji meseci podnošljiviji su zahvaljujući hladnom vazduhu koji neprestano proizvode klima-uređaji.
Međutim, u velikom delu Evrope „rešenje“ je da se spuste roletne, uključi ventilator i uvek ima pri ruci dovoljno ledene vode. Prema podacima američkog Ministarstva energetike, oko 90 procenata ljudi u SAD ima klima-uređaj u domu. U EU, koja ima sličnu klimu, taj procenat iznosi svega oko 20 odsto, piše Dojče vele. Ali, postoje velike razlike među državama. U sunčanoj Španiji oko polovine domaćinstava ima sistem za hlađenje, dok je u Nemačkoj taj udeo svega oko






