NASA pokreće misiju spasavanja svemirskog teleskopa Swift koji ubrzano gubi visinu
Insajder pre 3 sata | Tanjug

Američka svemirska agencija NASA planira da u utorak pokrene misiju spasavanja svemirskog teleskopa Swift, koji zbog pojačane Sunčeve aktivnosti ubrzano gubi visinu.
Satelit, ilustracija, foto: Kevin Stadnyk/Unsplash Operacija spasavanja, vredna 30 miliona dolara, počeće lansiranjem robotske letelice koja će pokušati da podigne teleskop Swift u višu orbitu i omogući mu nastavak naučnih istraživanja, prenosi AP. NASA je za realizaciju misije angažovala startap kompaniju Katalyst Space Technologies, čija će autonomna letelica "Lift", opremljena sa tri robotske ruke, biti lansirana raketom "Pegaz" iz aviona iznad Maršalskih Ostrva










