Делић (СРЦЕ): Да здравствени систем постане једна функционална и економска целина

Бета пре 22 дана

Члан Председништва странке Србија центар (СРЦЕ) Драган Делић оценио је да би здравствени систем требало да постане једна функционална, доктринарна и економска целина, "у смислу да цене услуга не буду толико различите".  

Он је рекао за канал "Скупштина у расејању" да је предложио и да здравствени радник не може да ради и приватно и у државном јавном систему, али да то подразумева да у јавном државном систему лекар или медицинска сестра буду адекватно награђени.

 

"Ми имамо три система која су потпуно паралелна, сепаратна, одвојена", казао је Делић који је професор медицинског факултета у пензији, пренела је странка СРЦЕ.

Према његовим речима, то је државно здравство или јавно здравље, то је приватно здравство, које је страховито ојачало последњих деценија. 

Навео је и да су "многи професори и специјалисти прешли у приватну праксу, имају фантастичну дијагностику, могућности, и нема гужве. 

Додао је и да постоји и војно здравство "које некако мало одлази у запећак", што му је, како је навео  криво јер је Војномедицинска академија била одлична школа. 

Указао је да "не може преглед професора да кошта 800, а код приватника од шест до десет хиљада динара", те да су то разлике које су неприхватљиве.

"Ми предлажемо јединствени здравствени систем у којем ће осигураник слободно да пролази са здравственим осигурањем. Значи он бира где ће ићи, кад ће ићи, код ког лекара ће ићи, а тиме ћемо редуковати листе чекања које су огромне", казао је.

 

Делић је истакао да је у овом тренутку плата специјалисте, кардиохирурга или неурохирурга, износи око 1.500 евра, а да толико прима и припадник Жандармерије са средњом школом.

 

"Око 300.000 динара има подофицир у армији, у неким специјалним јединицама. Значи он има већу плату него неурохирург", казао је.

Према његовим речима, медицинска струка је потцењена а притом се заборавља да је то струка која захтева фантастичну и дугу едукацију, проверу, стрес, стални физички напор, психичко оптерећење, а ту су и дежурства која исцрпљују.

"То је професија без елитизма коју је немогуће упоредити са другим професијама, а плата специјалисте је само 1.500 евра. У Црној Гори је око две и по хиљаде евра, у Хрватској четири хиљаде, у Словенији још више". 

Колико зна, како је навео, "у Немачкој просечна плата је око седам хиљада евра". 

"То ми предлажемо, да наградимо лекаре, а после можете да радите само у јавном здрављу или приватном. ", рекао је.

Сматра да лекари тада треба да се определе.

"Не можете данас пре подне да радите у јавном систему, државном систему, па после подне да идете у приватни да радите потпуно слободно колико хоћете и да болеснике пребацујете или упућујете из јавног у приватни систем", казао  је Делић.

(Бета, 03.08.2026)

Повезане вести »

Региони, најновије вести »