Povezane vesti

Dragoslav Mihailović – od Golog otoka do Srpske akademije nauka i umetnosti

Dragoslav Mihailović – od Golog otoka do Srpske akademije nauka i umetnosti

Politika 12.03.2023
„Bolje je i kurjak biti negoli čovek, veruj mi. Nema ti od čoveka ništa grđe na svetu. Grđe od čoveka je, opet, jedino čovek” – Čizmaši, Dragoslav Mihailović (1930-2023). Srpski romanopisac, pripovedač, scenarista, dramaturg, i redovan… »
Mihailović je još za života postao najznačajniji srpski pisac: Sećanje Dušana Kovačevića i kolega! Umeo je da priča o…

Mihailović je još za života postao najznačajniji srpski pisac: Sećanje Dušana Kovačevića i kolega! Umeo je da priča o…

Kurir 12.03.2023
Posle kraće bolesti srpski pisac, dramaturg i akademik Dragoslav Mihailović preminuo je u 93. godini u Beogradu, saopštila je njegova porodica. Za više od šest decenija, koliko je pisao, objavio je dela "Kad su cvetale tikve", "Petrijin venac"… »
Milisav Savić: Odlaskom Dragoslava Mihailovića završava se vreme kad je književnost nešto značila, kad su zbog nje…

Milisav Savić: Odlaskom Dragoslava Mihailovića završava se vreme kad je književnost nešto značila, kad su zbog nje…

Danas 12.03.2023
Jedan od najvažnijih pisaca ovdašnje književnosti i akademik, Dragoslav Mihailović (1930), preminuo je danas u Beogradu u 93. godini, a osim po izvanrednom literarnom daru ostaće upamćen i po svojoj uzbudljivoj i teškoj životnoj priči, robijanju… »
Tajnu policiju nije mogao da skine s vrata: Hapšen, progonjen, zabranjivan Mihailović se izvukao iz kaljuge tek s 50. godina

Tajnu policiju nije mogao da skine s vrata: Hapšen, progonjen, zabranjivan Mihailović se izvukao iz kaljuge tek s 50. godina

Nova 12.03.2023
Ja sam pisac od osnovne škole, odnosno, od osnovne škole sam želeo da budem pisac, govorio je Dragoslav Mihailović. Međutim, velikom književniku, koji je preminuo u 93. godini, nije polazilo za rukom da postane pisac čitave dve decenije. Zapravo, i… »
Dušan Kovačević: Dragoslav Mihailović se kao jako mlad iskalio na robiji na Golom otoku

Dušan Kovačević: Dragoslav Mihailović se kao jako mlad iskalio na robiji na Golom otoku

Danas 12.03.2023
– Kad sam jutros čuo da je Dragoslav Mihailović preminuo bilo mi je baš teško – odavno se nisam osećao tako potišteno i neraspoloženo, jer je otišao jedan od ljudi koje sam izuzetno cenio, voleo, i s kojim sam proveo u prijatestvu više od… »
Kao da me struja udarila kad sam prvi put pročitao „Frede, laku noć“: Boban Skerlić o odlasku Mihailovića

Kao da me struja udarila kad sam prvi put pročitao „Frede, laku noć“: Boban Skerlić o odlasku Mihailovića

Nova 12.03.2023
Književnost Dragoslava Mihailovića svakako zaslužuje da o njoj govori bolji Skerlić od mene. Ja se, eto, izjašnjavam zato što sam imao priliku da se o tu književnost dva puta pozorišno okoristim, kaže za Nova.rs Boban Skerlić koji je režirao… »
Nagrađivani i zabranjivani, preminuo veliki Dragoslav Mihailović

Nagrađivani i zabranjivani, preminuo veliki Dragoslav Mihailović

Danas 12.03.2023
Srpski književnik i akademik Dragoslav Mihailović, nagrađivani i svojevremeno zabranjivani autor, koji je bio i zatvorenik na Golom otoku, preminuo je u Beogradu u 93. godini, prenela je RTS, a piše SeeCult. Pisac uticajnih i nagrađivanih romana… »
Srđan Karanović: Dragoslav Mihailović je bio vrlo značajan za našu književnost, a ja sam bio oduševljen njegovim romanom…

Srđan Karanović: Dragoslav Mihailović je bio vrlo značajan za našu književnost, a ja sam bio oduševljen njegovim romanom…

Danas 12.03.2023
Akademik, čuveni pisac, romansijer, scenarista, dramaturg Dragoslav Mihailović (1930) preminuo je u Beogradu u 93. godini, a iza njega je ostala ozbiljna književna, filmska i pozorišna baština. U ovdašnje antologije, kao jedno od njegovih… »
Najpoznatiji roman 9 godina bio zabranjen, predstava ukinuta: Dragoslav Mihailović i sam bio zatočenik Golog otoka: "Ako ste…

Najpoznatiji roman 9 godina bio zabranjen, predstava ukinuta: Dragoslav Mihailović i sam bio zatočenik Golog otoka: "Ako ste…

Blic 12.03.2023
Čuveni pisac, romansijer, scenarista, dramaturg Dragoslav Mihailović preminuo je noćas u Beogradu u 93. godini. Dragoslav Mihailović rođen je 1930. godine u Ćupriji. Prvi poluknjiževni rad, humoresku pod naslovom „Pismo“, objavljuje krajem… »
Od zatočenika Golog otoka do kultnog pisca: Ko je bio Dragoslav Mihailović

Od zatočenika Golog otoka do kultnog pisca: Ko je bio Dragoslav Mihailović

Nova 12.03.2023
Nije neophodno, ali život govori malo drukčije, obično se dešava da ljudi koji su imali težak život onda imaju šta da kažu i da ispričaju o tome šta su sve preživeli, govorio je Dragoslav Mihailović, romanopisac, pripovedač, scenarista… »
Poslednji intervju dragoslava mihailovića za Kurir: Ovako je govorio o Titovoj zabrani, književnosti i Srbiji danas

Poslednji intervju dragoslava mihailovića za Kurir: Ovako je govorio o Titovoj zabrani, književnosti i Srbiji danas

Kurir 12.03.2023
Akademik Dragoslav Mihailović preminuo je u Beogradu u 93. godini, a književnošću se bavio gotovo do poslednjeg dana. Kada je pre nešto više od tri godine na Sajmu knjiga potpisivao svoja dela, između ostalih i novi roman "Treće proleće"… »
Biografija dragoslava mihailovića: Bunio se zbog hapšenja drugova i ušao u sukob sa udbom, pa završio na Golom otoku

Biografija dragoslava mihailovića: Bunio se zbog hapšenja drugova i ušao u sukob sa udbom, pa završio na Golom otoku

Večernje novosti 12.03.2023
ČUVENI pisac, romansijer, scenarista, dramaturg Dragoslav Mihailović preminuo je u Beogradu u 93. godini, potvrdila je porodica. Foto A. Stevanović Studirao je Filozofski fakultet u Beogradu na Grupi za jugoslovensku književnost i srpskohrvatski… »

Vesti dana »