Tužilac suda za zločine OVK u poseti Prištini i Beogradu
Glavni tužilac specijalnog suda za zločine OVK Dejvid Švendimen (David Schwendiman) posetiće iduće nedelje Prištinu i Beograd, najavio je u nedelju uveče njegov portparol Žoao Souza (Joao Sousa).
U saopštenju dostavljenom agenciji Beta, Souza je precizirao da će se, tokom posete od 7. do 11. novembra, tužilac Švendimen "predstaviti" sagovornicima i "naglasiti svoju odlučnost da sprovede svoj mandat energično i nezavisno".
Takođe, Švendiman očekuje da će "ponovo potvrditi svoju i odlučnost svojih sagovornika" da učestvuju u tom procesu.
Glavni tužilac, međutim, "neće razgovarati o nikakvim konkretnim detaljima povezanim sa suštinom istraga" koje sprovodi, naglasio je njegov predstavnik Souza.
U Prištini, Švendimen će se sastati s "predstavnicima vlade, glavnim državnim tužiocem, predstavnicima Euleksa i međunarodne zajednice".
U Beogradu, glavni tužilac će razgovarati s "predstavnicima vlade, Tužilaštva za ratne zločine i izaslanicima međunarodne zajednice", precizirao je Souza u večerašnjem saopštenju.
U saopštenju nije navedeno kada će tačno tužilac biti u Prištini, a kada u Beogradu.
Švendiman je 1. septembra imenovan za glavnog tužioca suda koji će zasedati u Hagu, a činiće ga međunarodne sudije i tužioci.
Sud će, kako je tada zvanično najavljeno, "voditi sudske postupke o navodima koji proističu iz Izveštaja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope... od 7. januara 2011, a u kojem se iznose navodi o teškim prekograničnim i međunarodnim krivičnim delima".
U tom izveštaju, specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti (Dick Marty) pisao je o zločinima OVK nad otetim Srbima na Kosovu i u Albaniji i izneo sumnje da su nekima od njih u Albaniji vađeni organi kojima je kasnije trgovano.
Navode iz Martijevog izveštaja istraživala je, pre formiranja suda, specijalna radna grupa EU koju je predvodio američki pravnik Klint Vilijamson (Clint Williamson).
Pre odlaska sa te dužnosti, Vilijamson je potvrdio da je pronašao dokaze za neke od tvrdnji izloženih u Martijevom izveštaju.
Vilijamsona je nasledio Švendiman, takođe Amerikanac.
U medijima na Kosovu više puta je nagoveštavano da bi novi sud prve optužnice protiv nekih od bivših oficira OVK mogao podići do kraja ove godine.
Sud u Hagu nadležan je za zločine počinjene od 1998. do 2000. godine.
(Beta, 06.11.2016)