Nakon tri sata o dnevnom redu, počela rasprava

Beta 12.12.2016

Skupština Srbije počela je danas raspravu o kandidatima za sudije Ustavnog suda Srbije, pošto je tri sata utvrđivala dnevi red sednice.

Utvrđivanje dnevnog reda je trajalo jer je opozicija tražila da se razmatra i 57 zakona koje su oni podneli, što nije prihvaćeno.

Opozicija je negodovala jer je odlučeno da se objedine tačke dnevnog reda koje nisu međusobno povezane.

"Kakve veze ima Predlog zakona o upravljanju aerodromima sa Predlogom Zakona o stanovanju ili Predlogom odluka o transportu opasne robe. Kako su ti zakoni međusobno povezani i zašto je rasprava o njima objedinjena. Zbog čega ovo radite", pitao je šef poslaničke grupe Dosta je bilo Saša Radulović.

Poslanici Srpke radikalne stranke negodovali su što predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji je predložio osam kandidata za sudije Ustavnog suda ne prisustvuje sednici i zato što se čekao poslednji trenutak za izbor sudija, s obzirom da sadašnjima ističe mandat.

Predsedavajući Veroljub Arsić odgovorio je da je "volja i pravo predsednika Srbije, koji je izabran neposredno, da odluči da li će da dođe ili ne na sednicu parlamenta.

Na dnevnom redu sednice je predlog predsednika Srbije Tomislava Nikolića za sudije Ustavnog suda, kao i lista kandidata za sudije Ustavnog suda koju je podnela predsednica Skupštine Maja Gojković, na osnovu predloga vladajućih poslaničkih grupa.

Sa tim tačkama dnevog reda objedinjena je rasprava o izboru člana Visokog saveta sudstva iz reda sudija apelacionih sudova, kao i Predlog o izboru sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju i odluka o prestanku funkcije nekoliko predsednika sudova.

Na dnevnom redu su i predlozi zakona o stanovanju i održavanju zgrada, o transportu opasne robe, izmene i dopune Zakona o komunalnim delatnostima, kao i Zakona o javnom i privatnom partnerstvu i koncesijama, koje su objedinjeni u zajednički jedinstveni pretres.

Skupština će razmatrati i izmene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju i Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kao i Zakona o vodama i Predlog zakona o upravljanju aerodromima.

Na dnevnom redu je i nekoliko međunarodnih sporazuma, među kojima su Sporazum Vlade Srbije i UN o centralnoj kancelariji projekta Trans-evropske železnice i Sporazum vlada Srbije i Kine o međusobnom ukidanju viza za nosioce običnih pasoša, kao i potvrđivanje Multilateralnog sporazuma o komercijalnim pravima u vanrednom vazdušnom avioprevozu u Evropi.

(Beta, 12.12.2016)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »