Održan peti kongres kontrolera Srbije
U Beogradu je danas održan Peti ICV Kongres kontrolera Srbije, na kome učestvuje 400 kontrolera, a glavna tema je kako digitalizacija menja biznis.
Direktor Menadžment centra Beograd Bojan Šćepanović rekao je agenciji Beta da će 22 govornika i 10 panelista baviti time "koliko digitalizacija menja biznis, koje će se industrije radikalno menjati a koje nestati, kakve već promene imamo i kakve će tek biti u komunikacijama, osiguranju kupovini, bankama, medijima".Šćepanović je objasnio i ko su zapravo kontroleri, objasnivši da su oni "ekonomska savest i pomoć menadžerima koji donose odluke".
Na skupu kontrolera danas se govorilo, prema rečima Šćepanovića, i o autonomnim kolima bez vozača i s dronovima, promenama u osiguranju, digitalnoj bezbednosti, prodavnicama budućnosti u kojima se posluje bez ljudi, o nestajanju šaltera, strahu u kojoj će meri tehnika i roboti zameniti ljude, transformacijama u bankama, medijima, virtuelnim učionicama.
Održana su i dva panela na u kome se govorilo o ljudskim resursima, odnosno o tome kako digitalizacija menja rad sa ljudima i o digitalnoj marketing budućnosti.
Predsednik Izvršnog odbora Komercijalne banke Aleksandar Piker rekao je da digitalizacija nije novi proizvod, već je to obavljanje već poznatog posla, ali na drugačiji i efikasniji način.
"Inovacija znači da radite nešto različito i efikasnije, a što izaziva mnogo kritika od onih koji rade to isto na stari način", rekao je Piker.
Izvršna direktorka u Microsoftu Ivana Milić rekla je agenciji Beta da je primetno da se u Srbiji nove tehnologije ne koriste dovoljno.
"Mislim da u Srbiji, pogotovo u finasijama i kontrolingu, treba mnogo brže pratiti svetske trendove i da nam predstoji veliki put da se bude gde je svet danas", rekla je Milićeva.
Ona je rekla da kompaniju moraju mnogo više da ulažu u tehnologije i da moraju da bude spremne za inovacije i promene koje nisu lake jer se izlazi iz komforne zone.
Milić je navela da se konkretno u Microsoftu "izveštaji zahvaljujući tehnolgiji dobijaju na dugme, stvaraju se velike baze podataka, pa se na osnovu toga mnogo lakše izvlači analitika i daju se preporuke biznisu".
"Uspešnosti kompanija danas u najvećoj meri zavise od veličine baza podataka i na tome kompanije u Srbiji moraju najviše da rade", rekla je Milićeva.
Milan Simić, izvršni direktor za IT podršku i ICT servis, rekao je da je vrednost današnjeg skupa prepoznao u tome da se podigne svet o digitalizaciji.
On je rekao da Telekom Srbija svojim servisima pruža podršku digitalizaciji koja je fokusirana na korisnika gde Telekom "pokušava da čitav put korisnika prođe u njegovim cipelama".
Branslav Zobenica iz M&I Systems co Group iz Novog Sada smatra da je digitalizacija biznisa neizbežna, ali da je pitanje da li je Srbija kao zemlja i kao tržište spremna da se adaptira na prilično neizvesnu budućnost.
Na Kongresu kontrolera nastupili su isključivo stručnjaci iz prakse, visoko pozicionirani menadžeri iz kompanija koje su lideri u svojom oblastima poslovanja. Potvrđen je nastup najviših predstavnika: Komercijalne banke, Telekoma Srbija, JTI, Microsofta, Delhaize Srbija, NIS-a, Banke Inteza i mnogih drugih.
Kontroling je novi način analize poslovanja, koji pomaže menadžerima u donošenju najboljih tržišnih odluka. Nastao je u Nemačkoj i smatra se jednim od bitnih razloga superiornosti nemačkih kompanija.
(Beta, 26.05.2017)