Tribina povodom 80 godina Studenta - Tradicija i inovacija

Beta 28.05.2017

 U ciklusu "Tradicija i inovacija - razgovori povodom 80 godina od prvog broja Studenta", u Domu kulture Studentski grad sutra se održava tribina na kojoj će se razgovarati o vizuelnom identitetu lista "Student"."Grupa veterana urednika  i saradnika 'Studenta' napravila je ozbiljan program obeležavanja 80 godina pokretanja lista i ovih dana, tačnije 29. maja i 5. juna, biće organizovane dve trbiine, gde će se na prvoj razgovarati o likovnom identitetu lista a na drugoj o listu u događajima 1968. godini", rekao je Ljubomir Kljakić, dugogodišnji urednik i glavni urednik lista "Student" .

Kljakić, koji će biti moderator razgovora na prvoj tribni 29. maja, na kojoj će se govoriti o vizuelnom identitu "Studenta"  - dizajnju, iliustracijama, fortografijama, karikaturima i stripu, ističe da će o tome govoriti oni najpozvaniji i koji su najviše doprineli - Jugoslav Vlahović, Milenko Mihajlović, Slobodan Ivkov, Radomir Vuković, Aleksandar Baljak, Nikola Kostadinović i Milan Ristović.

List "Student" je u drugoj polovini 20 veka otkrivao i otvarao nove svetove vizuelne naracije i bio autonomni i aktivni činilac promena u svetu grafičkog dizajna i  ilustracija, karikature, stripa i vizuelne kulture uopšte.

Saradnici i urednici lista vremenom su osvajali značajne prostore ne samo u dizajnu i vizuelnoj  kulturi tadašnje Jugoslavije već i u Evropi i svetu.

Učesnici tribine govoriće o odnosu vladajućih politika prema dizajnu, ilustraciji, karikaturi, fotografiji i stripu lista "Student".

Nikola Kostadinović, dugogodišnji grafički urednik "Studenta", rekao je agenciji Beta da njegova želja nije bila da se dostigne kvalitet oficijelne štampe, več, naprotiv, da se list razlikuje od nje, kako u tekstualnom tako i u grafičkom smislu, pa se u dizajnu dosta eksperimentisalo pre svega sa crtežom i tipografskim elementima.

"Zbog mojih naslovnih strana smenjivane su redakcje, zabranjivani brojevi, ali znali smo da je teže bilo onima kojima su morali da zabranjuju istinu ili kritiku", rekao je agenciji Beta jedan od najzabranjivanijih autora Milenko Mihajlović, koji je dodao da je ipak "sve što je zabranjivano uglavnom i sačuvano i nije da nije viđeno".

Mihjajlović je pomenuo značajan doprinos grafičkih urednika Nenada Čonkića, Florijana Hajdua, Ljubomira Milojevića, Radeta Markovića, i priseća se da ga je u list kao urednik satire doveo poznati aforističar Aleksandar Baljak.

"Pa pošto sam slabije pisao a bolje sam crtao, postao sam  karikaturista, a pošto mi je karikatura često zabranjivana, postao sam slikar, za šta sam se i školovao", rekao je Mihajlović.

Ljubomor Kljakić biće i modeartor četvrog razgovora na Studentovim tribinama "Revolucija i san o revoluciji",  na kome će se govoriti o listu "Student" u istoriji svetske revolucije 1968. godine.

"Ambicija u ovim razgovorima je da se osvetle politička, društvena, filolozofske, etičke i druge uloge 'Studenta' u krupnim socijalnim potresima i promena koje su se odigrali 1969 godine, i na tribini će učestvovati neposredni svedoci - Dragoljub Mićunović, Ljubiša Ristić, Đorđije Uskoković, Alija Hodzić i Branka Otašević", rekao je Kljakić. 

Na tribini će se govoriti o kumulativnom skupu procesa i događaja koji su doveli do dubokih promena svetskog i svakog lokalnog društva u Evropi, SAD i širom sveta u periodu od 1966-1970-1976, pa sve do pokretanja neoliberalne kontrarevolucije 1979-1981.

"List 'Student' odigrao je u ovim događajima prvorazredno progresivnu i časnu ulogu – na Beogradskom univerzitetu, u srpskom i jugoslovenskom društvu, ali, takođe, i na evropskoj i svetskoj sceni uopšte", rekao je Kljakić. 

(Beta, 28.05.2017)

Beta »

Politika, najnovije vesti »