Konsultacije za izbor mandatara: SNS disonantan, Palma traži da premijer ima decu (VIDEO)
Delegacija koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke (SNS), predvođena šefom poslaničke grupe SNS-a Aleksandrom Martinovicem, stigla je nešto pre 9.00 u Predsedništvo Srbije na konsultacije s predsednikom Aleksandrom Vučićem o izboru novog mandatara za sastav nove vlade.
Delegaciju koalicije SNS-a čine i predsednik partije Ujedinjenih penzionera Srbije Milan Krkobabić, Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljaljić, predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin i potredsednica SNS-a Marija Obradović.
Potpredsednica Srpske napredne stranke (SNS) Marija Obradović izjavila je danas da je sastanak s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o izboru mandatara za sastav nove vlade protekao "zanimljivo", suprotno očekivanjima i u disonantnim tonovima.
Ona je novinarima ispred Predsedništva rekla da pod disonantne tonove računa što je SNS tražila da neko od njenih funkcionera bude premijer, predsednik Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić je tražio da to bude političar a ne ekspert, dok predsednik PUPS-a Milan Krkobabić smatra da premijer treba da bude neko ko će nastaviti dosadašnju politiku Srbije po svim strateškim pitanjima.
"Zanimljivo je što je svako od nas rekao da će svakako prihvatiti odluku predsednika Vučića o mandataru, jer jedino on ima dovoljno informacija da donese pravičnu odluku", rekla je Obradovićeva.
Ona je dodala da su osim o novom mandataru razgovarali i o promeni Ustava, potrebi da se nastavi politika mira i stabilnosti i odnosima u regionu, o ekonomskim temama i potrebi da se formiraju brendovi Srbije "kojima će zemlja moći da kreni snažno napred".
Upitana koga iz SNS-a predlažu za mandatara, Marija Obradović je rekla da nisu govorili o imenima i da nije u redu izlaziti sa konkretnim predlozima pre sastanaka stranačkih organa koji će, kako je kazala, biti održani od srede.
"Članovi SNS-a žele da se kapitalizuju tri velike istorijske izborne pobede", rekla je Obradovićeva.
Ona je dodala da je na sastanku pokazan visok stepen političke zrelosti i da je važno što je mnogo partija uključeno u proces izbora mandatara.
Komentarišući izjavu lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića da novi premijer treba da bude neko ko ima porodicu, decu i ko je domaćin, ona je rekla da je dobro da na političkoj sceni ima različitih ljudi, ali da je takva vrsta diskriminacije za nju neprihvatljiva.
Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je danas da na sastanku s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem nije razgovarano o mandataru za sastav nove vlade, već o "važnim političkim temama", dok je predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković izjavio da je Vučiću rekao da novi premijer mora da bude "domaćin i da ima decu", a da u suprotnom, njegova stranka neće podržati tog premijera ili premijerku i vladu.
"Mislim da ste dovoljno politički iskusni da znate da na sastanku ništa spektakularno nije odlučeno... To nije pitanje oko čega se svađamo, pitanje je šta je najbolje, koja je taktika najbolja za ostvarivanje globalnih dugoročnih ciljeva", rekao je Dačić novinarima ispred Predsedništva Srbije posle konsultacija kod predsednika Srbije.
On je dodao da danas nije rešeno pitanje mandatara i da će posle njegovog i Vučićevog službenog puta, odnosno posle 10. juna, biti nastavljeni dalji razgovori.
"Jel' vi mislite da smo se mi prvi put videli? Da smo danas iznosili predloge?", odgovorio je pitanjem Dačić na pitanje koji je predlog za mandatara koalicije okupljene oko SPS.
Na pitanje da li je on kandidat za mandatara, Dačić je zamolio novinare da ga ostave na miru što se tiče kalkulacija.
Upitan da li će SPS dobiti više resora u budućoj Vladi, Dačić je rekao da to zavisi od rešenja ko će biti premijer i kakvi će biti odnosi.
Lider Jedinstvene Srbije (JS) Marković rekao je da je od Vučića tražio da premijer "zna šta je porodica i da ima decu", jer ako neko ne zna kako njegova deca žive i kako da im pomogne, kako će onda znati da pomogne deci građana Srbije.
"Mi ne bismo glasali za takvog premijera i vladu. Vi znate ko su kandidati i ko je ušao u uži izbor. Glasaćemo protiv tog kandidata i te vlade", rekao je Marković.
On je dodao da kandidati koji nemaju međunarodnu popularnost i političko iskustvo nisu kandidati za JS.
Upitan da li je takav stav diskriminacija, on je odogovorio: "Ma, kakva diskriminacija?"
Dačić je u Markovićevu "odbranu" novinarima rekao da oni dobro znaju na koga se to odnosi.
"To nikakve veze nema, nemojte da idemo u širinu, nemojte da se pravite naivni. Znate kakav je Palmin stav, da je bio protiv svih tih aktivnosti. I ja sam se kao ministar unutrašnjih poslova s njim raspravljao kada sam organizovao te aktivnosti", rekao je Dačić.
Delegacija Srpske radikalne stranke (SRS) došla je danas oko 11 časova u Predsedništvo Srbije na razgovor o novom mandataru za sastav slade s predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Na konsultacije su u ime SRS-a došli Aleksandar Šešelj, sin lidera radikala Vojislava Šešelja, i poslanik te stranke Milovan Bojić.
Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Milovan Bojić izjavio je danas da im je na konsultacijama o mandataru predsednik Aleksandar Vučić izneo svoje planove o tome kakvu politiku bi trebalo da vodi vlada, ali da SRS u radu te vlade sigurno neće učestvovati.
"Nismo saznali ime mandatara. Sastanak je bio kraći jer je poznato da SRS neće učestvovati u vladi. Mi nećemo učestvovati u prozapadnim Vladama", rekao je Bojić novinarima ispred zgrade Predsedništva Srbije.
Upitan zbog čega na sastanak nije došao lider SRS Vojislav Šešelj, Bojić je rekao da je stav Predsedničkog kolegijuma radikala bio da na sastanak dođu on i Aleksandar Šešelj, a da na sastanke, po određivanju mandatara, dođu drugi predstavnici SRS-a.
Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka neće se odazvati pozivu na konsultacije o kandidatu za predsednika Vlade Srbije, saopšteno je danas iz te bošnjačke partije."SDA Sandžaka je više puta razgovarala sa Aleksandrom Vučićem, pa i njegovim prethodnikom Tomislavom Nikolićem, o stanju i položaju bošnjačkog naroda u Srbiji, sa ciljem i predlogom poboljšanja statusa i prava Bošnjaka u Srbiji, međutim pozitivnih rezultata nije bilo”, navodi se u saopštenju.
(Beta, 05.06.2017)